Директорот на компанијата Иван Лончаревиќ рече дека инвестицијата е реализирана во јули 2020 година, но одби да каже колкава била нејзината вредност, пишува Ројтерс. Квантбиорес вработува 11 научници во Данска, Австралија и Словенија, а примарната цел ѝ е да развие лек за ковид, а не вакцина, рече Лончаревиќ.

Компанијата развива пептид што спречува коронавирусот да ги заразува човечките клетки и очекува клиничкото тестирање да почне во Велика Британија ова лето, рече Лончаревиќ.

Ѓоковиќ купи компанија која бара лек за коронавирус

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, купи 80 отсто од данската биотехнолошка компанија KvantBioRes. Тоа е компанија која...

admin@magazin / 19 јануари, 2022 20:15

Брендот постои од 1985 год. и беше купен од денешниот LC Waikiki Retail Company во 1997 год.

Алма-М вработува – Искуство не е задолжително, плата 17.000 денари

Алма-М веќе 29 години сериозно ги проучува и подготвено ги пречекува сите промени и новости кои доаѓаат, преку развој, дејствување...

Перо Милчин / 31 октомври, 2020 8:27

Станува збор за фирма која се занимава со основна дејност интернет портали. Се финансирала од Австралиската Мегантик под чие име до лани функционирала.

Во струмичко Муртино никој не чул за фирмата преку која Ден Дончев добивал пари за консултански услуги

Во струмичко Муртино никој не знаеше за фирмата Ремаркет иако по документи се води во ова наслено место. Жителите кои ги завршуваа...

Рејхан Бајрами / 15 мај, 2020 19:13

Жртвата на немилиот настан е скопјанец, а несреќата се случила во објект на приватна фирма која се наоѓа во индустриската зона на патот Струга-Ќафасан.

ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Загина работник по пад од 8,5 метри во Струга!

Тешка несреќа се случи вчера во Струга, кога работник паднал од покрив висок 8,5 метри и починал. Жртвата на немилиот настан...

Перо Милчин / 28 јули, 2019 12:06

Телата на двајцата работници кои утрово беа потрупени со земја при ископ на канал во скопската населба Чаир се извлечени и однесени од погребално возило.

ОПШТИНА ЧАИР: Изведувачот немал дозвола за градилиштето на кое загинаа двајцата браќа!

Службите на општината Чаир потврдија дека градежните работи, во кои што при трагичната несреќа загинаа двајца браќа незаконски...

Перо Милчин / 1 јуни, 2019 15:36

Бомба за актуелниот министер за информатичко општество

Транскриптот од бомбата наводно со Бранко Црвенковски: Дознај дали Дамјан на Рада има врска со спонзорство во Работнички

Во денешната бомба насловена “БЦ и Дамјан Манчевски со грчката фирма” наводно поранешниот претседател на државата...

admin@magazin / 18 април, 2019 20:09

Од неговиот кабинет за Алфа велат дека немало ништо спорно во ова.

Фирма на Кочо Анѓушев доби 160.000 евра од Фондот за иновации

160.000 евра од Фондот за иновации легнале на сметката на „Каст инвест“, компанија во која вицепремиерот Кочо Анѓушев е косопственик....

admin@magazin / 21 јули, 2018 9:00