Вицепремиерот Битиќи, во своето излагање посочи дека причината и приоритетот поради кои се основани јавните претпријатија е обезбедување на услуги за граѓаните.

Вицепремиерот Битиќи: Намерата на Владата е да имаме ефикасни и ефективни јавни претпријатија

Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир...

Рејхан Бајрами / 16 јануари, 2021 11:39

Вакцините ќе се набавуваат преку Ковакс системот, но и со директна набавка со Фајзер и Астра Зенека. Според најавите вакцините треба да стигнат во февруари или март наредната година и со нив треба да биде вакцинирано 60 до70 посто од населението.

ТВ 24 ДОЗНАВА: КОИ ФИРМИ ЌЕ ГИ ЧУВААТ ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОВИД-19, ОДБРАНИ СЕ БЕЗ ТЕНДЕР

Вакцините против Ковид ќе ги набавува државата, а ќе се чуваат во неколку фарамцетски компании. Своите капацитети за чување...

Рејхан Бајрами / 14 декември, 2020 17:49

Помош за фирмите погодени од епидемијата Ковид 19!

ФИНАНСИСКА ПОМОШ ЗА ЈАВНИТЕ ГРАДСКИ ПРЕТПРИЈАТИЈА ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД КОВИД 19 ПАНДЕМИЈАТА

ФИНАНСИСКА ПОМОШ ЗА ЈАВНИТЕ ГРАДСКИ ПРЕТПРИЈАТИЈА ЗА СПРАВУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИТЕ ОД КОВИД 19 ПАНДЕМИЈАТА! Советот на Град Скопје...

Рејхан Бајрами / 12 ноември, 2020 18:46

Државни пари – околу 106.000 евра легнале на сметката на Брако од Велес, каде што се врати поранешниот вицепремир Кочо Анѓушев откако одлучи да се посвети на бизнисот наместо на политиката.

(ВИДЕО) Телма дознава: Кај кои фирми легнале парите од државна помош за исплата на плати од 14.500 денари?

Компании на доскорешни владини функционери, приватни болници, обложувалници, казина, странски инвеститори, приватни училишта...

Стојче Бушин / 23 мај, 2020 18:32

Износот за К-15 за 2019 година ќе се движи од 10.088 до 14.985 денари.

Министерство за труд предупредува: Газди исплаќајте К15, работници – пријавувајте нерегуларности

Регресот за годишен одмор К-15 треба да се исплати најдоцна до 31 декември 2019 година и се пресметува врз основа на просечната...

Сара Фемина / 11 декември, 2019 9:45

Според македонскиот Централен регистар, Предраг Колувија има сопствеништво во три фирми во Македонија. Една од нив е „Бул-билдинг“ од Струмица, компанија која има дозвола од владата за одгледување на канабис за медицински цели.

Бизнис-партнерот на Заеви: Газда на македонски фирми за канабис, уапсен за нелегално одгледување марихуана во Србија

Српскиот „крал“ на органската храна, Предраг Колувија, кој од неодамна влезе во бизнисот со одгледување марихуана за медицински...

Весна Петровска / 29 ноември, 2019 9:05

Што би рекол францускиот амбасадор Тимоние: погледнете се себеси, по што мислите дека сте подобри од другите во регионот?

ЛАТАС: Заев сам си бира виртуелен противник за избори, свесен дека против Мицкоски му се мали шансите!

Не очекував дека Заев и компанија ќе ги фати ваква нервоза и паника каква гледаме последниве десетина дена, практично од...

Рејхан Бајрами / 28 октомври, 2019 0:51

Во екипата беа долгогодишните новинари Ацо Кабранов, Христијан Стојчевски, Гордана Дувањак, Анета Кочишки како и познатата пеачка и актерка Тијана Дапчевиќ.

УЈП од петок ќе ги “ЧЕШЛА” фирмите кои се поврзани со Бојан Јовановски и Меѓународниот Сојуз!

Управата за јавни приходи од петок ќе ги проверува фирмите кои се поврзани со Бојан Јовановски и неговата невладина организација...

Рејхан Бајрами / 22 август, 2019 8:00