Претседателскиот кандидат за втор мандат

Пендаровски: Нема човек или партија што може да каже дека ме контролира!

Во интервју за најновиот број на неделникот „Фокус“, актуелниот претседател Стево Пендаровски, кој на претстојните избори...

Калина Мартинска / 18 април, 2024 13:19

Подмолно и во најголема тајност власта ги стокми измените на Кривичниот законик, уринирајќи врз сето она што го сработи некогашното СЈО, но и Обвинителството за организиран криминал. Од решетки спасија поранешни, но и довчерашни и сегашни функционери.

Можеби Груевски и да се врати, ама ќе нема Македонци повеќе да го пречекаат

Пред неколку години, на едно од судските рочишта за случајот „Траекторија“, седнат на обвинителна клупа, поранешниот вицепремиер...

Македонка Димкин / 16 септември, 2023 15:18

Двајца припадници на Агенцијата за национална безбедност, кои се дел од одделот за стратешка соработка, се суспендирани поради случајот со украинскиот бизнисмен Олександар Онишченко, кој добил македонско државјанство иако бил на црна листа на САД поради мешање во изборниот процес, неофицијално дознава „Фокус“.

Откако директорот на АНБ Виктор Димовски реферираше на седница на матичната собраниска комисија, истакна дека службеник не ја извршил потребната меѓународна консултација со НАТО-партнерите пред да даде согласност дека нема безбедносен ризик.

- Advertisements -


Според опозициската ВМРО-ДПМНЕ на чело со Христијан Мицкоски, Димовски на тој начин сака да избегне одговорност, бидејќи согласноста во рамки на АНБ минала низ неколку филтри, а крајниот потпис го става токму директорот, кој пак е назначен од Владата.

Во исчекување директорот да реферира и на затворена владина седница, премиерот Димитар Ковачевски изјави дека повеќе институции дале зелено светло за државјанството на прорускиот украински бизнисмен, но, како што додаде, по новонастаната ситуација ќе побараат дополнителни информации.

Претседателот Стево Пендаровски, пак, оцени дека се работи за скандал, бидејќи, според него, податокот дека Онишченко се наоѓа на црната листа на САД не треба специјално да се обезбедува, бидејќи се работи за јавно објавена информација.

Инаку, овој случај изби во време кога се уште актуелниот директор на АНБ Димовски се спрема за замине на амбасадорска служба во Париз.

Суспендирани двајца припадници на АНБ за случајот „Онишченко“!

Станува збор за вработени во одделот за стратешка соработка, дознава „Фокус“. Двајца припадници на Агенцијата за национална...

admin@magazin / 21 ноември, 2022 14:49

На клиниката добиле рок за седум дена да постапат и да ги прочитаат сите резултати на пациентите.

Скандал на Радиологија: Околу 1.200 пациенти, меѓу кои и болни од рак пола година чекаат резултати

Околу 1.200 пациенти, меѓу кои и болни од рак повеќе од шест месеци чекаат да им се прочитаат резултатите од компјутерска томографија...

admin@magazin / 1 јули, 2022 6:47

Модератори на Отвореното студио се: Марија Митева портпарол и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски портпарол и Наум Стоилковски портпарол.

ВМРО-ДПМНЕ го почна протестот со отворено студио од пред владата

Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ, попладнево го почна протестот под мотото „Премногу е!“, со отворено студио од пред зградата...

Перо Милчин / 18 јуни, 2022 19:41

На барање на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, скопскиот кривичен суд вчера го замрзна удделот на бизнисменот Александар Ивановски, познат како Алек Теранова, во компанијата „Дивелоп Груп“, во чија сопственост е и хотелот „Мериот“ во центарот на Скопје.

Фокус дознава: Откриени се траги до нов скриен имот на Мијалков и Груевски!

Удделот на Александар Ивановски во „Дивелоп Груп“, во чија сопственост е и „Мериот“, е замрзнат бидејќи, според нашите...

Едмонд Бекири / 15 април, 2022 17:35

Во контекст на наведеното, определени се мерки и активности за обезбедување на тогашниот министер за здравство Г.Венко Филипче.

Филипче за Фокус: Немам закани по живот, но ќе имам обезбедување

Поранешниот министер за здравствот, Венко Филипче ќе има лично обезбедување иако веќе не е министер за здравство, потврдија...

Перо Милчин / 19 февруари, 2022 13:17

Она што е најважно, сите треба да се обединиме околу избраниот претседател – вели Ковачевски во изјава за Фокус.

Ковачевски за Фокус: Ќе се кандидирам за лидер на СДСМ

Откако СДСМ вчера ја утврди оставката на лидерот Зоран Заев и распиша внатрепартиски избори по пат на непосредно гласање,...

Перо Милчин / 27 ноември, 2021 14:00