“Мораме да разговараме со Франција многу интензивно, да ги одредиме елементите што треба да се подобрат, кои треба да се променат во процесот на проширување.

МЕРКЕЛ ОД ЗАГРЕБ: Балканските земји го имаат своето место во ЕУ, но мора да се разговара интензивно

На конгресот на Европските народни партии што се одржа во Загреб, Германската канцеларка, Ангела Меркел, рече дека мора да...

Перо Милчин / 23 ноември, 2019 18:21

Пендаровски ги пренесува пораките на официјална Франција дека сака да ја види Северна Македонија како дел од европското семејство.

Пендаровски за српска “ПОЛИТИКА”: Франција сака да ја види Македонија како дел од европското семејство

Република Македонија и Србија како две соседни и пријателски земји кои немаат отворени прашања и делат заедничка цел – членство...

Сара Фемина / 9:23

Еден 63-годишен маж починал додека синоќа се обидувал да расчисти снежен пат до својот дом во Изер. На него паднало дрво. Драмата се случила во близина на Бургоин-Жалио. Пожарникарите не успеале да го повратат во живот.

ХАОС ВО ФРАНЦИЈА: Снегот ја блокираше државата -200.000 домови без струја

Првиот пообилен снег во југоисточниот дел на Франција доведе до прекин во снабдувањето со електричната енергија, ограничувања...

Валерија Петрова / 15 ноември, 2019 12:09

Пендаровски ќе учествува на Парискиот мировен договор, а утре е планирано да оствари средба со францускиот претседател Емаунел Макрон.

Пендаровски утре на средба со Макрон

Македонскиот претседател Стево Пендаровски денеска замина на работна посета во Франција каде ќе престојува до 13 ноември. Пендаровски...

Катерина Крстиќ / 11 ноември, 2019 9:59

Средбата меѓу Пендаровски и Макрон, како што потврдија од Кабинетот на претседателот, ќе се одржи на 12 ноември, кога Пендаровски ќе учествува на Парискиот мировен форум.

Пендаровски од Макрон директно ќе ги слушне француските ставови за проширувањето

Претседателот Стево Пендаровски идната недела ќе се сретне со неговиот француски колега Емануел Макрон, и ќе има можност...

Валерија Петрова / 6 ноември, 2019 11:35

Во текстото се вели дека минатата седмица во Министерството за надворешни работи на Грција се одржал состанок под шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас со учество на високи дипломати, а целата била „да се разгледаат следните чекори од Атина, земајќи ги предвид изјавите на Зоран Заев за евентуално замрзнување на дел од Договорот од Преспа, а поконкретно одредби поврзани со отворање на пристапнте поглавја“.

„То Вима“: Следните потези на Атина за Скопје и Тирана по француското вето

 Атина планира конкретни потези во следниот период со цел да ја потврди надградената улога што се обидува да ја има на Балканот...

Валерија Петрова / 4 ноември, 2019 11:07

Милошоски на говорницата ја постави сликата на која во 2018 Димитров и Османи го прославуваат датумот за ЕУ

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ: Нема да ја расипуваме забавата на власта!

“Ова до нас се двајцата министри кои не добија датум за ЕУ, а ова на сликата пред мене се истите министри кои лани го прославија...

Данаил Михајловски / 29 октомври, 2019 11:52

Европскиот парламент попладнево со 412 гласови „за“, 136 „против“ и 30 „воздржани“ ја усвои Резолуцијата во која се бара ЕУ да почне пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, а минатонеделната одлука на европските лидери да го одложат тоа се оценува како стратегиска грешка.

Франција пред време го инфомирала Заев дека нема да има датум – премиерот СВЕСНО го лажеше МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

Уште еден пропуст од страна на македонскиот премиер кога станува збор за надежта за добивање на датум за преговори со Европската...

Валерија Петрова / 24 октомври, 2019 18:45