По донесената одлука за преговарачката рамка, од СДСМ ширеа знамиња на ЕУ во Собранието и со аплауз го поздравија своето гласаање со кое се задолжува Владата да го продолжи процесот на преговори со ЕУ.

ВИДЕО: СДСМ и сите партии на Албанците ги изгласаа заклучоците за францускиот предлог

Собранието ги усвои предложените заклучоци со 68 гласа откако ВМРО-ДПМНЕ ја напушти собраниската сала. По донесената одлука...

Перо Милчин / 16 јули, 2022 13:56

Од партијата, која е дел од владејачката коалиција, велат дека остануваат доследни на ставот дека билатералните прашања, особено оние кои се однесуваат на идентитетски, историски и образовни теми, не треба да бидат дел од преговарачкиот процес со ЕУ.

ДОМ нема да го поддржи францускиот предлог, одлучи вчера централниот одбор на партијата

На вчерашната седница, Централниот одбор на Демократската обнова на Македонија (ДОМ) донесе одлука дека нема да го поддржи...

Мате Парлоф / 14 јули, 2022 7:01

Владата попладнево го објави на македонски јазик предлогот на француското претседателство за надминување на спорот со Бугарија и почеток на преговорите со ЕУ.

Владата го објави францускиот предлог на македонски јазик

Верзијата на англиски јазик, пак, беше објавена во петокот (1 јули), а оттогаш започнаа и консултациите на премиерот Димитар...

admin@magazin / 4 јули, 2022 17:45

Со барањето на Бугарија, де факто ќе се оствари големобугарската идеја дека покрај Македонците, и Бугарите се конститутивен народ на македонската држава! Ќе се остварат

Османи да признае дека Бугарите ќе влезат во Уставот како конститутивен народ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, упорно крие од јавноста кое е вистинското барање на Бугарија за Уставот. Како...

Едмонд Бекири / 2 јули, 2022 17:44

Во однос на протоколот, тој потврди дека е постигнат напредок за време на средбата со Генчовска во јуни, но текстот не бил финализиран за некои од прашањата. Османи иако смета дека нема правни последици

Османи: Францускиот предлог е прифатлив за нас, ако се најде решение за протоколите

Единственото спорно прашање во францускиот предлог е билатерлниот протокол, и ако се најде решение за него, останиот дел...

Мате Парлоф / 26 јуни, 2022 15:11

На изборите во неделата, центристичката алијанса на претседателот не освои апсолутно мнозинство, туку само просто мнозинство, ситуација која во Франција не е видена повеќе од 30 години. Се очекува ова да го отежне донесувањето на политичката агенда на Макрон за време на неговиот втор претседателски мандат.

Макрон ја одби оставката на премиерката Борне откако изгуби апсолутно мнозинство

Францускиот претседател Емануел Макрон ја одби понудата на премиерката Елизабет Борн да поднесе оставка откако неговиот...

Мате Парлоф / 22 јуни, 2022 8:14

Заедно! добива релативно мнозинство со 224 пратеници, Нупес – сојузот на левицата е на второ место со 149 пратенички места, според првите проценки.

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да има апсолутно мнозинство во Националното собрание

Според сите први проценки на институтите за испитување на јавното мислење, францускиот претседател Емануел Макрон нема...

Катерина Крстиќ / 20 јуни, 2022 6:18

Сепак институтите за испитување на јавното мислење велат дека неизлезеноста е масовноа како и во првиот круг (53%) и ќе изнесува околу 54 отсто, јави дописникот на МИА.

Рекордната неизлезеност на француските гласачи на парламентарните избори достигна 54 отсто

По многу тесните резултати минатата недела меѓу претседателското мнозинство и Нупес, вториот круг од законодавните избори...

Мате Парлоф / 5:53