Во таа насока, Ременски рече дека токму овој ден кога во Собранието треба да биде изгласана техничката влада, не е случајно избран.

Се огласи Ременски: Ова е само избрзана одлука

Потпретседателката на Собранието и пратеничка од СДСМ Фросина Ременски тврди дека одлуката за обвинение против неа е избрзана...

Катерина Крстиќ / 3 јануари, 2020 16:37

Имено денеска беше донесена одлука за случајот со Меѓународен сојуз, според која Боки 13 е првообвинет за измама и перење пари.

Ременски обвинета за помагање во измамите на Боки 13

По денешното сведочење за случајот Рекет, падна и ново обвинение но овој пат и за пратеничката Фросина Ременски.  Имено...

Катерина Крстиќ / 14:18

Ременски вчера по излегувањето од Обвинителството, каде вршеше увид на доказниот материјал против неа за овој случај, рече дека видела сè, освен докази.

Ременски: Нема да молчам за ништо

Пратеничката и потпретседател на Собранието, Фросина Ременски пристигна во Обвинителството каде пред  обвинителката...

Катерина Крстиќ / 17 декември, 2019 10:27

1. Сите странки во истражната постапка треба да се придржуваат кон тајноста и законитоста и на постапките што ги водат и на информациите што ги споделуваат со јавноста.

Ременски потврди дека се пронајдени документи во нејзиниот дом

Во врска со објавениот напис на Вашиот интернет портал (и други портали) под наслов “При претресот во куќата на Ременски...

Катерина Крстиќ / 15 ноември, 2019 15:34

При претрес на домот на осомниченото лице се пронајдени документи и за нив се известени институциите од каде што потекнуваат документите и кои се надлежни за преземање на понатамошна постапка. Документите што ги наведувате во вашето прашање не се пронајдени при претресот, се вели во одговорот до МКД.мк на Јавното обвинителство.

При претресот во домот на Ременски пронајдени доверливи документи

Обвинителството за организиран криминал ги потврди информациите на МКД.мк дека при претресот во куќата на осомничената...

Катерина Крстиќ / 10:07

Од обвинителството за телевизија Телма потврдија дека сите предмети меѓу кои и телефони на осомничените се на вештачење за дополнителни траги и сознанија потребни за истрагата.  Претрес е вршен во домот на Ременски, додека не е вршен во кабинетот на потпретседателката во Парламентот.

Ременски го сменила телефонот 4 дена пред отворањето на истрагата за Рекет

Фросина Ременски, потпретседателката на Собранието и осомничена во случајот Рекет во дело за меѓународниот сојуз имала...

Катерина Крстиќ / 21 октомври, 2019 12:51

Ременски по распитот изјави дека ќе помогне за целосно расчистување на случајот и ќе соработува со обвинителството.

Ременски: Не чуствувам вина за Рекет и нема да поднесам оставка

Откако помина еден час на распит во Кривичниот суд за случајот Рекет осомничената пратеничка Фросина Ременски за новинарите...

Катерина Крстиќ / 10 октомври, 2019 11:35

Пратеничката Ременски како личен имот, во анкетниот лист пријавила земјиште (470 м2) и куќа (90 м2) во Крива Паланка, кој како што навела ги добила како подарок.

Куќа од 300 м2 во Скопје, имоти и во Крива Паланка – еве каков имот поседува Ременски

Во анкетниот лист кој го Фросина Ременски го доставила до Државната комисија за спречување корупција кога станала пратеник, како...

Катерина Крстиќ / 10:48