Американските и германските компании немаа повеќе детали за самиот напад, велејќи дека чекаат нови информации од ЕМА.

НАПАД НА СИСТЕМОТ НА АГЕНЦИЈАТА ЗА ЕВРОПСКИ ЛЕКОВИ: Хакери пристапија до документи поврзани со развојот на вакцината Фајзер против корона

Фармацевтските компании „Фајзер“ и „Бајонтек“ соопштија дека хакерите пристапиле до одредени регулаторни документи...

Мирко Бачиќ / 10 декември, 2020 8:17

Тоа беше еден од најсилните хакерски напади досега во Унгарија, 10 пати помоќен од вообичаените напади DDoS, посочува Телеком, пренесува Ројтерс.

УНГАРЦИТЕ НА УДАР ОД ХАКЕРИ: Нападот врз финансиските институции дојде од Русија, Кина и Виетнам!

Унгарските финансиски институции и телекомуникациската инфраструктура беа погодени од силен кибер напад во четвртокот...

Рејхан Бајрами / 26 септември, 2020 14:11

Интернет страниците на министерствата уште од вчера вечерта се нефункционални, сликата со пораката ја нема, но сепак не можат да се отворат. Од министерствата велат дека нападите се пријавени во полиција, а од МВР соопштија дека работеле на случајот.

Хакирани веб страниците на министерството за здравство и министерството за образование

Хакирани веб станиците на министерствата за здравство и образование и наука. Пак ние. Овој пат најбедното министерство е...

Стојче Бушин / 24 јули, 2020 16:21

Но она што можеше да се забележи на веб страната во текот на изборната вечер, беше  фотографијата со пораката на „Анонимуси“ по хакирањето на агрегаторот.

Се огласија хакерите кои го нападнаа сајтот на ДИК: Ова е пораката која ја испратија!

По синоќешниот хакерски напад на веб- страната на Државната изборна комисија сајтот и агрегаторот Тајм.мк, сега почнаа да...

Катерина Крстиќ / 16 јули, 2020 10:34

Иако се работи за огромна количина на податоци, ова е веројатно само дел од поголемиот план.

Хакери украле подаоци од 73 милиони корисници од интернет: Проверете дали сте и вие меѓу нив!

Една хакерска група понуди податоци украдени од разни страници за продажба, а дури 73,2 милиони корисници беа хакирани на своите...

Сара Фемина / 11 мај, 2020 15:13

Хакерските напади ги погодија местата на болниците, лабораториите за истражување, здравствените установи и фармацевтските компании.

Кинеските хакери го нападнаа САД: Нападнати сајтовите на болниците и лабараториите поради КОРОНА!

Во Соединетите држави станаа вообичаени хакерските напади на веб-страниците на американските владини агенции и медицинските...

Рејхан Бајрами / 25 април, 2020 18:35

Тековната кампања најчесто се спроведува во форма на е-пошта што може да содржи различни видови на информации во врска со вирусот СОВИД-19, според Националниот центар за спречување на ризик од безбедност во ИКТ системите - ЦЕРТ.

Хакерите го користат ВИРУСОТ да ви ги украдат броевите на кредитните картици: Ако добиете ваква порака веднаш избришете!

Националната ЦЕРТ соопшти денеска дека се во тек „кампањи“ за фишинг и дека се злоупотребува состојбата на коронарниот...

Мартин Попоски / 14 март, 2020 17:36

Во пораката се вели дека страницата била хакирана од група „албански хакери“.Албанија

Албански хакери го нападнаа сајтот на Министерството БИХ со грбот на терористичката УЧК: Погледнете што порачаа

Веб-страницата на Министерството за финансии при Министерскиот совет во Босна беше хакирана утрово, а албанска хакерска...

Рејхан Бајрами / 4 март, 2020 21:00