Хан вели дека можни се негативни последици од противењето на Париз за влез во ЕУ за Скопје и Тирана.

Хан: ЕУ направи големата стратегиска грешка за Скопје и Тирана која може да се поправи

Еврокомесар за проширување Јоханес Хан во изјава за весникот „Ханделсблат“  истакна дека одбивањето на францускиот...

Катерина Крстиќ / 28 ноември, 2019 9:38

Според Хан С. Македонија, па и Албанија ја завршиле домашната задача и презеле болни и долги реформи и затоа сега Европа е таа која треба да возврати.

Хан: И се извинувам на Северна Македонија

Финското претседателство и еврокомесарот за проширување не ја криеја разочараноста од исходот на денешниот Совет за општи...

Весна Петровска / 15 октомври, 2019 19:10

Еврокомесарот Јоханес Хан на Твитер порача дека борбата против корупцијата на високо ниво мора да продолжи непрекинато.

ХАН ЗА СЛУЧАЈОТ РЕКЕТ: “Сторителите треба да бидат изведени пред лицето на правдата”

По објавувањето на разговорите во врска со аферата „Рекет“, доцна синоќа на Твитер реагираше еврокомесарот за проширување...

Перо Милчин / 11 август, 2019 11:03

Како што е најавено Хан ќе се сретне со државниот и политички врв во Македонија. За во 9.15 часот е закажана и заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев.

Започна прес-конференција на Заев и Хан!

Денес во посета на Македонија се наоѓа комесарот за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската...

Рејхан Бајрами / 9:41

Дали еврокомесарот Хан и помошникот државен секретар на САД за Европа и Евроазија, Филип Рикер ќе дадат поддршјка за одржување на предвремени парламентарни избори ?

Хан и Рикер во Скопје, дали ќе поддржат одржување на предвремени парламентарни избори ?

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утре доаѓа во Скопје на средби со државниот врв и со лидери на политички партии....

Узунов Бобан / 24 јули, 2019 9:14

Хан е човекот кој ја разрешуваше политичката криза во Македонија

Хан со уште еден мандат како еврокомесар за проширување ?

Сегашниот еврокомесар за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, беше назначен од австриската Влада за уште еден мандат...

Узунов Бобан / 12 јули, 2019 10:41

„Северна Македонија и Албанија ја прифатија можноста и ги спроведоа реформите, рече Могерини.

ЖБОГАР: „Македонија е единствената земја која нема никакви проблеми со соседите„

Во Вила Водно, амбасадорот на ЕУ во ѕемјава Самуел Жбогар, по предавањето на Извештајот на Европската комисија рече дека,...

admin@magazin / 29 мај, 2019 20:23