Косовскиот претседател Хашим Тачи, со нови провокации, време е да се разгледа можноста за обединување на Прешевската Долина со Косово

Тачи: Историски момент за обединување на Прешевската Долина со Косово

Косовскиот претседател Хашим Тачи смета дека постои реална можност за обединување на Прешевската Долина со Косово, со што,...

Мирко Бачиќ / 10 октомври, 2018 9:28

По изјавата на премиерот на Косово, повикан се најде претседателот Хашим Тачи кој побара истата да биде корегирана, затоа што тие што не се корегираат брзо ќе си заминат

Тачи до Харадинај: “Продолжи така и ќе бидеш сменет”

Претседателот на Косово Хашим Тачи реагираше остро на изјавата на премиерот Рамуш Харадинај дека “идејата за корекција...

Мартин Попоски / 9 октомври, 2018 8:59

Претседателот на Косово Хашим Тачи, со нови провокации, за него природно е да се спојат со Албанија и да имаат ново знаме по обединувањето со Прешевска Долина

Тачи: Крајниот сон е обединување со Албанија

Косовскиот претседател, Хашим Тачи, изјави дека крајниот сонот на сите е национално обединување со Албанија. Зарем не е стратешка...

Мартин Попоски / 7 октомври, 2018 7:23

Претседателот на Косово, Хашим Тачи во љубовен триаголник, во кој сопругата Љумнија го изневерува со претседателот на Собранието на Косово, Кадри Весели за што дознаа сите

Секс скандал на високи функционери го тресе Косово

Голем секс скандал ја тресе политичката сцена во Косово. Како што објавуваат српските медиуми во него има три главни актери,...

Мартин Попоски / 5 октомври, 2018 7:37

Претседателот на Косово и основач на ОВК, Хашим Тачи тврди дека имале 12 илјади борци а не 35.000 колку што сега се на листата "ветерани кои уживаат државни пензии и бенефиции"

Тачи: ОВК немаше повеќе од 12 илјади борци

Претседателот на Косово и еден од основачите и политички лидер на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Хашим Тачи тврди...

Мирко Бачиќ / 4 октомври, 2018 11:40

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, одлучи дека нема повеќе потреба од највисока борбена готовност на армијата, па нареди отповикување на наредбата на неодредено

Укината состојбата на највисока борбена готовност во Србија

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, одлучи денеска да ја укине состојбата на највисока борбена готовност на војската...

Мирко Бачиќ / 10:54

КФОР како безбедносни сили на Косово под директна ингеренција на ОН најдобри треба да знаат дека Тачи не е претседател на земја, како Косово за ОН не е ни независна држава

КФОР: Тачи може да оди каде сака низ Косово, не му треба дозвола од никого

Портпаролот на меѓународните сили на Косово – КФОР, Винченцо Грацо, изјави дека косовскиот претседател Хашим Тачи може...

Мирко Бачиќ / 7:09

Во екот на посетата на претседателот на Србија на официјална Москва, премиерот на Косово Рамуш Харадинај без јасна иницијатива во обид да ги смири тензиите во регионот

Харадинај: Не брзаме многу со формирањето на војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по седницата на Владата, изјави дека “нема голема потреба и брзање” за формирање...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 7:08