Косовското собрание со две вондредни седници, една за преговарачки тим со Србија, и една со вето кон претседателот Тачи да преговара со Белград

Вондредна седницата на Собранието на Косово за избор на тим за предовори со Србија

Пратеничките групи на опозициските партии во косовското Собрание решија да не учествуваат на вонредната седница која требаше...

Мирко Бачиќ / 4 септември, 2018 11:28

По најавите, Собранието на Косово за утре свика вондредна седница, на тема размената на граници со Србија, идеја на претседателот Хашим Тачи, од кој ќе се бара оставка

Косовското Собрание на вонредна седница за „корекцијата на границите“

Претседателството на Собранието на Косово одлучи вонредната седница, свикана на барање на опозицијата за расправа во врска...

Мирко Бачиќ / 3 септември, 2018 13:24

Претседателот на Косово ги игнорира нападите од политичките партии, решен во својата Одлука со размена на територии да се помири со Србија

Тачи: Време е за голем историски договор меѓу Косово и Србија, одлични односи со Македонија, Црна Гора и со Албанија

Претседателот на Косово Хашим Тачи, обраќајќи им се на амбасадорите на земјите на Европската Унија, САД и на шефовите на мисиите...

Мирко Бачиќ / 8:33

Косовските партии на власт и опозицијата се повеќе со обединувачки став за демонстрации за оставка на претседателот Хашим Тачи

Курти повика на протести против Тачи

Лидерот на косовското опозициско Движење Самоопределување (ВВ) Албин Курти го повика партиското членство да се мобилизира...

Мирко Бачиќ / 2 септември, 2018 13:54

Идејата на претседателите на Косово и Србија за размена на територии, премиерно претставена до детал пред дипломатите во Приштина

Тачи со планот за размена на граници пред амбасадорите во Приштина

Косовскиот претседател Хашим Тачи се сретнал со дипломатските претставници на САД, земјите членки на Европската Унија, ОБСЕ,...

Мирко Бачиќ / 9:07

Пратениците на партиите на власт и опозиција во парламентот на Косово ќе побараат оставка од претседателот Хашим Тачи

Илир Деда бара разрешување на Тачи

Пратеникот на опозициската Алтернатива во косовското Собрание Илир Деда изјави дека претседателот Хашим Тачи успеал да...

Мирко Бачиќ / 31 август, 2018 11:16

По соочувањето со реакции на косовските политичати, претседателот на Косово реши својата идеја да ја стави на референдум

Тачи: Граѓаните на референдум да се изјаснат за договорот со Србија

Претседателот на Косово Хашим Тачи денеска оцени дека граѓаните на Косово би требало да се изјаснат на референдум дали се...

Мирко Бачиќ / 30 август, 2018 7:03

По решеноста на Тачи и српскиот претседател со размена на територии да го затворат Косовското прашање реакции на косовскиот парламент

Вонредна седница на косовското Собрание за “да се спречи Тачи” да тргува со територии

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти денеска информира дека вонредната собраниска...

Мирко Бачиќ / 29 август, 2018 6:14