Во Косово партиите и Владата се погласни против размена на територии за кои претседателот Тачи веќе разговара со претседателот на Србија

Хоти: Пазарењето на Тачи со територијата на Косово мора да се запре

Шефот на пратеничката група на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Авдулах Хоти му порача на косовскиот претседател Хашим...

Мирко Бачиќ / 28 август, 2018 9:52

Тачи според пратеничката од редовите на партијата на Албин Курти не ги претставува интересите на косовскиот народ и "веќе не е претседател на Косово"

Пратеничка бара на Тачи да му се забрани да се врати во Косово

Пратеничката на опозициското движење Самоопределување (ВВ) Фиторе Пацоли бара на косовскиот претседател Хашим Тачи да му...

Мирко Бачиќ / 27 август, 2018 10:19

На Косово политичарите се погласни за смена на претседателот Хашим Тачи

Шерифи: Тачи и Вучиќ ќе го претворат Косово и регионот во касапница

Идејата на косовскиот претседател Хашим Тачи за “корекција” на границата со Србија и неговите преговори со српскиот...

Мирко Бачиќ / 6:51

Харадинај го предупреди Тачи: "Преговарањето за прекројување на границите е национално предавство - ако тргнат српски тенкови ние ќе се браниме"

Харадинај: “Никој нема право да преговара за територијата на Косово”

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај уште еднаш се спортистави остро на најавите на претседателот на државата Хашим Тачи...

Мартин Попоски / 21 август, 2018 14:55

На Балканот политичар кој извршил предавство или понудил размена на територии на сопствената држава последната година е кандидат за Нобелова награда за мир

Заев извини ама Вучиќ Тачи и Могерини за Нобелова награда

Првиот чекор кон можна номинација на Тачи пишува “Данас” е неговата биографија под името “Нова држава и државник”...

Мирко Бачиќ / 16 август, 2018 10:22

Косовскиот и Српскиот претседател се поблиску до решавање на спорот со Косово со размена на територии на мирен начин

Тачи: “Или европско решение со Србија или нема договор”

Конечниот договор меѓу Косово и Србија ќе биде европски договор кој ќе биде прифатен од Брисел и од Вашингтон. И тоа ќе биде...

Мирко Бачиќ / 6:40

По најавите на Милорад Додик дека ако Косово биде признаено од ОН тој ќе започне процес на независност на Република Српска низа реакции во регионот

Тачи: “Нема да дозволиме Република Српска на Косово”

По најавите на Милорад Додик дека ако Косово биде признаено од ОН тој ќе започне процес на независност на Република Српска...

Мирко Бачиќ / 15 август, 2018 7:47

И косовската опозиција на протести против идејата на преседателот Хашим Тачи за размена на територии со Србија

Косовската опозиција најавува протести против Тачи

Косовските опозициски партии најавија дека заеднички ќе организираат протести со цел да го спречат претседателот Хашим...

Мирко Бачиќ / 14 август, 2018 10:58