На полиците со свежо овошје и зеленчук, домашните производители успеаја на чуден начин дури да го надоместат недостатокот на увоз на домати од Шпанија, бананите од Гвајана и боранија од Кенија.

ЕВРОПА ЌЕ ГЛАДУВА АКО ВИРУСОТ СЕ ВРАТИ НА ЕСЕН: Храна сега има, но што ќе биде ако има втор бран?

Се чинеше доста нереално: цел свет стоеше, улиците беа напуштени, работеа само оние што мораше да работат, возилата на градскиот...

Катерина Крстиќ / 18 мај, 2020 9:52

ВФП испраќа храна на повеќе од 12 милиони јеменски жители месечно, од кои 80% се во подрачјата под контрола на Хута.

КОРОНАВИРУСОТ ЌЕ ГО ПРЕЖИВЕЕМЕ НО ПО НЕГО СЛЕДУВА ПЕКОЛОТ: Постои “чудовиште” за кое нема вакцини!

На светот му се заканува глад „библиска скала“предизвикана од пандемијата со корона вирус, предупредуваат ООН. Шефот на...

Катерина Крстиќ / 22 април, 2020 15:43

Оваа диета обезбедува ограничен внес на многу сварливи влакна, млеко и зачинета храна.

РУСКА- ВОЈНО МЕДИЦИНСКА АКАДЕМИЈА: Заразени со КОРОНА ВИРУС треба да се хранат ВАКА!

Заразени со Ковид-19 треба да се придржуваат кон диетата како во случај на гастритис, препорака на експерти од Руската воена...

Перо Милчин / 4 април, 2020 12:40

Ориз - здрава храна и лек Оризот (Oryza sativa) е по потекло од тропската Азија и е основна храна на повеќе од половина жители во светот. Успева во скоро сите делови на светот, а особено во топлите и влажни предели. Постојат околу 1 000 врсти на ориз. Покрај тоа што оризот се користи за исхрана, тој се употребува и во индустријата, во козметиката и во медицината.

Дали оризот е здрава храна?

Оризот е едногодишно растение, житарка од фамилијата треви што потекнува од тропските и суптропските предели...

Катерина Крстиќ / 23 февруари, 2020 19:25

Топлите океански води што се движат под огромните глечери го засилуваат и го забрзуваат нивното распаѓање, пренесува Си-Ен-Ен. Ова откритие беше објавено во понеделникот во списанието „Nature Geoscience“ по научната студија за еден од многуте „ледени јазици“во подрачјето на Гренланд.

ПОТОПОТ Е НА ЧЕКОР ОД НАС: Научниците под Гренланд откриле нешто језиво, што го подига нивото на водата за 7 метри! (ВИДЕО)

Научниците одамна тврдат дека повисоките температури на воздухот придонесуваат за одмрзнување на ледените површини на...

Катерина Крстиќ / 4 февруари, 2020 15:43

На Бадник во домашното огниште се пали бадниково дрвце, кое претставува симбол на светлината и топлината, кои треба да ги греат и зближуваат членовите на семејството.

Денес е Бадник- еве што треба да има на трпезата

Денеска верниците од православната христијанска вероисповед го слават Бадник, а утре го чествуваат Божиќ, еден од трите...

Катерина Крстиќ / 6 јануари, 2020 13:07

Љубителите на сармата требада знаат дека и таа има рок на траење. Без разлика дали е посна или мрсна, сармата доколку ја чувате во ладилник трае 3-4 дена најмногу, не повеќе. Оние кои практикуваат д аја замрзнуваат треба да имаат на ум дека замрзната сарма се чува до 4 месеци. 

Внимавајте со сармата и руската салата за празниците- колку дена е рокот?

Уште само неколку дена не делат од лудата ноќ. Новогодишната трпеза секогаш е полна а секако на неа не може а да нема сарма. Љубителите...

Катерина Крстиќ / 29 декември, 2019 12:55

Цеца се потруди свадбата да изгледа како кралска, како што до сега не е видена ни на телевизија.

КРАЛСКИОТ МЕНИ ОД ЦЕЦА КОЈ ЧИНИ 75 ЕВРА ПО ЛИЦЕ: Татар бифтек, кралска салата, патка- ОВА Е МЕНИТО ОД СВАДБАТА НА ВЕКОТ

Вељко Ражнатовиќ синот на познатата српска дива Цеца Ражнатовиќ и починатиот Аркан, се жени за 7 дена со својата избраничка...

Сара Фемина / 23 ноември, 2019 12:04