Тој исто така најави дека поради епидемиолошката состојба пописот планиран за април годинава ќе се одложи.

ХРВАТСКИ ДЕМОГРАФ ОБЈАСНИ: Имаме најголем број на смртни случаи од Втората светска војна

Професорот Иван Чипин од Катедрата за демографија на Економскиот факултет во Загреб изјави денес дека пандемијата „ковид-19“...

Мирко Бачиќ / 31 јануари, 2021 20:51

Хрватската амбасада во Сараево се наоѓа во канцелариска зграда во центарот на градот на Детскиот плоштад во Сараево.

ХРВАТСКАТА АМБАСАДА ОСТАНА БЕЗ ЗНАМЕТО НА ЕУ: Се трага по вандалите во Сараево!

Знамето на Европската унија поставено на фасадата на зградата на хрватската амбасада во Сараево беше отстрането и фрлено...

Мирко Бачиќ / 15:14

Таа потврди појава на силна алергиска реакција кај една личност и изјави дека лекарите се подготвени да ја „поздрават и решат“ ситуацијата, пренесува порталот Index.hr.

ВО ХРВАТСКА ВАКЦИНИРАНИ 46.000 ГРАЃАНИ: Лесни несакани ефекти пријавени кај 80 лица

До овој викенд вакцинирани се околу 46 000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави Алемка...

Стојче Бушин / 18 јануари, 2021 16:32

Табелата покажува дека Хрватска забележа најголем пад на бројот на новоинфицирани лица од 46,3 проценти во последните две недели во Европската унија, следена од Луксембург со 44,8 проценти.

ХРВАТСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО: Имаме најголем двонеделен пад на нови инфекции во ЕУ, благодарам на граѓаните за почитувањето на мерките

Хрватска има најголем двонеделен пад на новозаболени лица во Европската унија, објави на Твитер хрватскиот министер за здравство...

Мирко Бачиќ / 13 јануари, 2021 9:19

Земјотресот се случил во централна Хрватска, на 60 километри од Загреб, објави Сеизмолошкиот институт на Србија.

НОВ СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ЗАТРЕСЕ ХРВАТСКА: Граѓаните во паника, се почуствува и во Белград

Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала ја погоди Хрватска нешто пред 22:30 часот, објави Европскиот...

Мирко Бачиќ / 10 јануари, 2021 0:50

Инаку, на прес-конференцијата објавена денес, Националниот штаб треба да донесе одлука за понатамошни мерки за заштита од ширење на коронавирусот.

ХРВАТСКИ НАУЧНИК ПРЕДУПРЕДУВА ДЕКА ДОАЃА ТРЕТ БРАН НА КОРОНА: Вирусот продолжува да се шири, сегашните бројки не претставуваат реална слика

Хрватскиот научник од Гете институтот во Франкфурт, Иван Ѓикиќ, предупреди денес дека пандемијата на коронарниот вирус не...

Стојче Бушин / 8 јануари, 2021 13:01

Според ЕМСЦ, јачината на земјотресот била 3,5 степени според Рихтеровата скала.

ГРАЃАНИТЕ ВО ПАНИКА: Нов земјотрес ја погоди Хрватска, се тресеше во областа Сисак и Петриња

Новиот земјотрес беше почувствуван вчера околу 18:40 часот во централна Хрватска, пренесува порталот Индекс. Според ЕМСЦ, јачината...

Перо Милчин / 4:57

Земјотресот бил со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, но според првите информации, тој бил нешто посилен.

ВАКА СЕ ШИРЕШЕ ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО ХРВАТСКА: Сè започна во Петриња(ВИДЕО)

Италијанскиот национален институт за геофизика и сеизмологија објави видео во кое се гледа како вчерашниот земјотрес, со...

Перо Милчин / 30 декември, 2020 17:13