Ако денеска се одржат изборите во Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ би добила 27,4 % гласови, одма после неа се Зоран Милановиќ со 24 % гласови и Мирослав Шкоро 23 %.

НЕИЗВЕСНА БОРБА НА КАНДИДАТИТЕ ВО ХРВАТСКА: Милановиќ и Шкоро се приближија до Колинда

Во Хрватска е објавено прво големо истражување, откако беа познати сите 11 кандидати за претседателските избори, а резултатите...

Сара Фемина / 7 декември, 2019 21:09

Во околината на Сплит, во Стобрец наврнаа околу 18 литри дожд на метар квадратен.

ГОЛЕМО НЕВРЕМЕ ВО ХРВАТСКА: Граѓаните останаа без електрична енергија!

Синоќа хрватскиот град Сплит беше погоден од силно невреме, проследено со обилен дожд и грмотевици. Како што известуваат...

Сара Фемина / 30 ноември, 2019 9:19

Видеото на преземањето на документите во Земун, ги снимила хрватската тајна служба, се дознава од истрагата.

ЕКСКЛУЗИВНО: Офицерот од видеото работел за Хрвати-Шокантни детали за шпионската афера во Србија

Српската премиерка Ана Брнабиќ изјави дека претседателот Александар Вучиќ дал налог да се истражи можната шпионска афера...

Рејхан Бајрами / 22 ноември, 2019 22:52

Загрепскиот и Карловачкиот регион исто така се под предупредување – жолто, заради поројните врнежи од дожд.

Црвен метеоаларм во Хрватска: Бродови не сообраќаат кон островите поради врнежите од дожд

На хрватското крајбрежје, црвен метеоролошки аларм е на сила поради силното невреме, а пред се погодени се западниот брег...

Сара Фемина / 17 ноември, 2019 12:55

Првата снежна покривка падна во Хрватска, на Сљемен во Горски Котор, како и во Карловац и Дуга Реса. Снег врнеше и во Словенија и Босна и Херцеговина.

Падна првиот снег во Хрватска- 4 сантимери бела прекривка

Необично топлата есен приврши овој викенд, а веќе температурите значително се намалија низ целиот Балкан. Првата снежна...

Валерија Петрова / 31 октомври, 2019 11:28

За да зборува за тоа мирно денес, ѝ било потребно многу труд и работа на себе.

Тајчи проговори за траумите во младоста – „Бев силувана“!

Ѕвездата од 90-тите години Татјана Камерон Тајчи неодамна си ја отвори душата и призна дека била жртва на сексуално насилство...

Валерија Петрова / 26 септември, 2019 21:39

Љупчо Палевски приведен во Белград Грчева не се откажува од него !

Љупчо Палевски уапсен во Белград по хрватска потерница пред да замине за Москва !

Не се откажуваме од Љупчо Палевски додека не се испита целата работа, вели претседателката на политичката партија „Глас...

Узунов Бобан / 13 септември, 2019 11:22

На регионалниот пад Чаѓавица – Бања Лика обилниот дожд, громовите и градот предизвикаа намалена видливост и го отежнаа сообраќајот.

„Убиецот на летото“ направи хаос во Хрватска, а во БиХ вистински потоп

Големо невреме денеска го погоди северозападниот дел на Босна и Херцеговина, невреме имаше и во Хрватска кај нас се уште...

Валерија Петрова / 3 септември, 2019 0:33