Вучиќ вчера изјави дека Србија е подготвена да и помогне на Хрватска, како на технички, така и на финансиски план, и дека се надева дека земјотресот поминал со минимални жртви.

Србија донираше МИЛИОН ЕВРА помош на Хрватска!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, испратил писмо до Владата на Србија во кое бара еден милион евра да бидат префрлени...

Мирко Бачиќ / 30 декември, 2020 11:52

Според ЕМСЦ, епицентарот е на длабочина од 5 километри!

ХРВАТСКА ПОВТОРНО СЕ ТРЕСЕ: Нов земјотрес со јачина од 4.1 степен по рихтер во Петриња

Нов земјотрес утрово повторно го погоди Петриња! Во 09 часот и 21 минута регистриран е нов потрес во Хрватска. Според ЕМСЦ, епицентарот...

Рејхан Бајрами / 9:56

Силниот земјотрес што погоди делови од Хрватска сите не растажи. Природните катастрофи се непредвидливи и оставаат несогледиви последици.

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: 100.000 евра помош за пријателска Хрватска

На седница на Владата денес донесовме одлука да испратиме 100.000 евра помош за пријателска Хрватска, објави министерката Радмила...

Мирко Бачиќ / 29 декември, 2020 18:08

Во куќата имаше и една жена, но спсувачките екипи ја извлекоа жива од урнатините.

УЖАС ВО ХРВАТСКА: Загинаа татко и син кога куќата се сруши врз нив, почина девојче во Петриња(ВИДЕО)

Најмалку четири лица загинаа во разорниот земјотрес со јачина од 6,2 степени по Рихтер што денеска ја погоди Хрватска, поточно,...

Перо Милчин / 17:22

Тие се во видлив шок и покриени со прашина. Засега е непознато со какви повреди се здобиле, но ги однеле на носила. Еден постар човек е спасен од друга трошна зграда и влегол во станот неколку минути пред земјотресот. Тој е во добра физичка состојба, пишуваат хрватските медиуми!

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: ТАТКО И СИН ИЗВЛЕЧЕНИ ОД УРНАТИНИТЕ ВО ЖИВО – Спасувачките екипи ги носеа на носила во болница (ВИДЕО)

Спасувачките служби и пожарникарите ги пребаруваат урнатините во Петриња создадени од уривањето на зградите по земјотресот...

Сара Фемина / 14:22

Земјотресот беше почувствуван во Риека, Вуковар, Сплит...

ВАКА ИЗГЛЕДА ЗАГРЕБ ПОСЛЕ ЗЕМЈОТРЕСОТ: Оштетена е зградата на хрватската Влада, евакуиран премиерот- Во делови од градот нема струја

Силен земјотрес ја погоди Хрватска, а земјотресот се почувствува низ целата земја. Земјотресот беше почувствуван во Риека,...

Перо Милчин / 14:05

Во секоја земја на Европската унија, по таков политички гаф, ќе следеше оставка или негова смена

Скандал ја тресе Хрватска! првиот човек на Институтот за јавно здравје седи на картон со Вакцини

Хрватскиот  биолог и научник  Иван Џикиќ денес изјави дека бил шокиран кога видел фотографија од Крунослав Чапак, директор...

Македонка Димкин / 27 декември, 2020 11:26

Според најавите на метеоролозите, снегот ќе продолжи да паѓа и во наредните часови, главно во областа Горски котар и Лика, пренесува Индекс.хр.

СНЕГ ЈА ЗАТРУПА ХРВАТСКА: Ќе вее и во наредните часови(ВИДЕО)

Во Горски котар и Лика, во Бановина, Мославина, западна Славонија, од утрово паѓаат врнежи од снег, а во моментов снежната...

Стојче Бушин / 26 декември, 2020 16:16