Според порталот Индекс, вакцините ќе се чуваат во Институтот за јавно здравје, од каде ќе бидат транспортирани во други окрузи.

ВАКЦИНИТЕ ПРОТИВ КОРОНА ПРИСТИГНАА ВО ХРВАТСКА: Ќе се чуваат во Институтот за јавно здравје, а еве кога ќе започне вакцинацијата

Првите 9.750 дози вакцина Фајзер-Бионтек против коронавирус пристигнаа во Хрватска во шест часот утрово, јавија хрватските...

Мирко Бачиќ / 26 декември, 2020 13:18

– Бројот на потврдени случаи опаѓа веќе две недели, а опаѓа и бројот на ново хоспитализирани. Истото е и со бројот на пациенти на респиратори, тој број се стабилизира. Ако ова продолжи, очекуваме да се намали бројот на смртни случаи дневно – рече премиерот.

Во Хрватска вакцинацијата започнува на 27 декември, пристигнуваат првите 9750 дози

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ на денешната владина седница соопшти дека вкупниот број на случаи во последните седум...

Мирко Бачиќ / 23 декември, 2020 12:45

Меѓу нив, 2976 пациенти се во болница, а 290 пациенти се на апарати за дишење.

НАЈНОВ КОРОНА БИЛАНС ВО ХРВАТСКА: За еден ден 1975 новозаразени, 75 починаа!

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 1975 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи...

Стојче Бушин / 20 декември, 2020 13:02

Вработените во КБ Дубрава, единствената болница во земјава, потврдија дека не го добиле овој додаток на плата и дека ветија дека ќе ги исплатат заедно на 11 и 12 јануари!

ХРВАТСКИТЕ ДОКТОРИ ОЧАЈНИ: Ништо од ветените бонуси од 10 проценти, еве колку тие добиваат најмногу!

Хрватските лекари, медицински сестри и техничари кои работеа со пациенти со корона, исто така, требаше да добијат 10% додаток...

Мирко Бачиќ / 18 декември, 2020 18:55

Меѓу нив, 2.864 пациенти се во болница, од кои 295 се на апарати за дишење.

ХРВАТСКА РУШИ ЦРНИ РЕКОРДИ: Во последните 24 часа се заразени 3.363 лица, вирусот однесе 78 животи

Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 3.363 нови случаи на вирус САРС-КоВ-2, така што бројот на активни случаи денес...

Мартин Попоски / 13 декември, 2020 13:03

Во последните 24 часа се евидентирани 4.135 нови случаи на инфекција со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни случаи во Хрватска денес е вкупно 25.270.

ХРВАТСКА ПОВТОРНО ГО ОБОРИ ЦРНИОТ РЕКОРД: Уште 78 смртни случаи од коронавирус

Повеќе од 4.000 новоинфицирани лица со корона се евидентирани денес во Хрватска! Во последните 24 часа се евидентирани 4.135 нови...

Мирко Бачиќ / 12 декември, 2020 13:32

Лекарите кои главно доброволно реагираа на повикот за работа со најтешко болните од коронавирус, наместо наградата што ја добија нивните колеги ширум ЕУ, се казнети со значително намалување на платата, велат во Комората.

ХРВАТСКИ ДОКТОРИ БЕСНИ: Добија помали плати иако работат на првата линија во борбата против корона

Хрватската лекарска комора (ХЛК) денес објави дека некои од лекарите кои работат со пациенти со ковид-19 деновиве добиле пониски...

Рејхан Бајрами / 5 декември, 2020 20:37

Бројни улици во градот беа поплавени. Наведено е дека семафорите не работат, но и дека автомобилите едвај се пробиваат поради дождот.

СПЛИТ КАКО ВЕНЕЦИЈА: Порој по улиците, поплави на сите страни(ВИДЕО)

Денес во Сплит наврнаа 121 литар дожд на метар квадратен, што е повеќе од просекот за целиот декември, изјави синоптичарот...

Мирко Бачиќ / 3 декември, 2020 21:31