Прочка бара помладиот од постариот со зборовите „прости ми“, а постариот одговара „простено да ти е од мене и од Бога“.

„Прости ми“, „простено да ти е- во недела е Прочка- ова се обичаите за големиот празник

Во недела е големиот христијански празник Прочка или Велики поклади — ден во православното христијанство на...

Катерина Крстиќ / 24 февруари, 2020 22:57

На овој ден именден празнуваат: Атанас, (доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен), Атанаска, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте…

За многу години: Денеска се празнува Свети Атанасиј Велики

Денеска се празнува Свети Атанасиј Велики,  Архиепископ Александриски, наречен и „око на Црквата“ е еден од најголемите...

Катерина Крстиќ / 31 јануари, 2020 8:12

Во народното верување се смета дека на овој ден започнале породилните болки на Пресвета Богородица.

Денеска е СВ.Игнат- тоа што ќе го правите на овој ден ќе го правите цела година

Денеска е св. Игнат или Игнатов ден  а некаде и „Прв Божик“. Ова е христијански празник кој се празнува на 20 декември,...

Катерина Крстиќ / 2 јануари, 2020 10:32

Според народното верување по денепниот датум денот се зголемува.  Тој е син на Јонин и брат на Свети Петар. Роден е во Витсаида на брегот на Генизаретското Езеро и по занимање бил рибар. Се смета дека пред да стане апостол, Андреј бил ученик на Јован Крстител.

Денеска е Свети Андреј- жените да не ги прават овие работи

Православните верници денеска го одбележуваат празникот на првиот Господов апостол Свети апостол Андреј Првоповикан. Именден...

Катерина Крстиќ / 13 декември, 2019 9:15

Свети Великомаченик Георгиј Победоносец ( во народот познат како Свети Ѓорѓија) живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар и идолопоклоник Диоклецијан (284 – 305 година), во чие време се вршело прогонство и убивање на христијаните. Свети Георгиј, син на набожни родители и добар Христов војник завршил воена школа и бил на служба кај овој цар.

За многу години: Денеска се празнува посен Св. Ѓорѓија

Денеска се празнува големиот празник посветен на Свети Великомаченик Георгиј Победоносец. Ова е посна слава бидејќи паѓа...

Катерина Крстиќ / 9 декември, 2019 8:40

Овој празник е утврден во четвртиот век, за да го дефинира правилното почитување на ангелите. Празниот е во чест на сите ангелски чинови.

ЗА МНОГУ ГОДИНИ: Денеска се празнува Свети Архангел- Среќна слава за верниците!

Денеска е голем христијански празник, Собор на св. архангел Михаил.Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска...

Катерина Крстиќ / 21 ноември, 2019 9:53

На овој ден именден празнуваат: Ангел, Ангелина, Михаил, Мила, Милка, Михаила, Михо, Рајко, Рајна, Ратка…

Доаѓа големиот празник Св. Архангел Михаил – еве што да направите овој ден

Во четврток е голем и тежок христијански празник Св. Архангел Михаил кој секоја година се слави на 21 ноември, а по народното...

Катерина Крстиќ / 18 ноември, 2019 11:54

Православните верници ќе ја прославуваат света Петка. Ова е еден од празниците што нашиот народ најмногу ги прославува, а познат е и како Петковден.  Секаде има свои обичаи, но сите носат вино, лепче и пченица во црква.

Во недела е тежок празник Света Петка: Појдете во црква и држете се до обичаите

Во недела е голем христијански празник за сите верници. Се празнува Преподобна Параскева-Петковден. Во народот позната...

Катерина Крстиќ / 25 октомври, 2019 11:01