Станува збор за прецизирање на одлуката за повластена стапна што Владата ја донесе на 28 септември, но минатата недела се создаде конфузија откако дел од производите што беа опфатени со оваа мерка се најдоа и на листата од околу 1 000 продукти за кои ДДВ-то се зголеми од пет на 10 проценти како „луксузни производи“.

Основните прехранбени производи остануваат со повластен ДДВ од пет отсто

Основните прехранбени производи остануваат со повластена стапна на данок на додадена вредност (ДДВ) од пет отсто, соопштија...

Перо Милчин / 11 октомври, 2023 6:08

„Донесовме и нова одлука за намалување на маржата кај овошјето и зеленчукот, со што дополнително ќе се намалат цените во износ од 30 проценти за овие производи. Кон мерката гарантирана цена како општествено одговорни компании самоиницијативно се приклучија производителите на безалкохолни пијалаци и вода и ова е за поздравување“, рече Ковачевски

Пивото, соковите и водата од утре со намалена цена, најави Ковачевски

По анализите на Владата, како што рече, било утврдено дека треба да има дополнително намалување на цените. Кај некои производи...

admin@magazin / 28 септември, 2023 6:14

Идната недела, Бектеши најави дека ќе се донесе ново законско решение за нефер трговски практики. Потсети и дека за евентуално предизвикување заблуди кај потрошувачите во однос на цените, измами или нефер трговски практики се предвидуваат забрана за вршење дејност или различни други казни и глоби кои се главно прекршочни.

Од идната недела дополнување на листата со поевтини производи

Според министерот, се јавуваат производители на минерална вода, пиво и сокови кои сакаат да се вклучат во мерката за намалување...

Перо Милчин / 20 септември, 2023 5:36

Според податоците на Државниот завод за статистика, пак едно четиричлено семејство за да го помине месецот му се потребни приближно 50 илјади денари, од кои најголем дел, односно околу 20 илјади денари, одат само за храна и пијалоци.

Мерките за ценовниот шок од ноември, граѓаните едвај преживуваат

Кризата навлегува секој ден сè подлабоко во џебот на граѓаните, а власта планира со антикризни мерки да и застане на патот,...

Мате Парлоф / 13 септември, 2023 6:15

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава изнесува 2.219 евра, што е за 4,1 отсто...

admin@magazin / 9 септември, 2023 13:00

Бараат укинување на давачките за увоз на свежо месо, но од Влада не добиле позитивен одговор на ова барање.

Нема да има дополнителни намалувања на цените на храната месецов

Нови поефтинувања на месните производи до крајот на месецот не треба да се очекуваа, порачуваат дел од производителите.  Откако...

Мате Парлоф / 12 јануари, 2023 5:49

Потенцира дека не е точно дека нема намалување на цените на производите и дека некои производи кои не се намалени не се во групата на производи кои треба да поевтинат

Намалувањето на цените на храната ќе биде од 7 до 12 отсто, вели Бектеши

Граѓаните да не очекуваат намалување на цените да биде 40 или 50 отсто туку од 7 до 12 посто вели министерот за економија Крешник...

Весна Петровска / 14 декември, 2022 17:42

Тој уште еднаш нагласи дека иднината е во т.н. зелена енергија и во обезбедувањето енергетска независност.

Ковачевски: Очекуваме да се намалат цените на лебот, млекото и брашното до 10 проценти

– Со последните мерки за обезбедување евтина струја за прехранбената струја очекуваме да се намалат цените на лебот, млекото,...

admin@magazin / 16 ноември, 2022 11:58