Наводниот инцидент во Франкфурт на Мајна во моментов ги обиколува социјалните мрежи

Американската армија изврши рација во ЦИА во Франкфурт за „манипулација со американските избори“

Томас Мекинерни, пензиониран американски генерал со три sвезди, вели дека американските специјалци извршиле рација во објект...

Македонка Димкин / 30 ноември, 2020 14:26

Минатиот месец судот во Венецуела осуди двајца поранешни припадници на американската армија на по 20 години затвор.

ШПИОН НА ЦИА ПАДНА ВО ВЕНЕЦУЕЛА: Мадуро тврди дека поранешниот маринец носел многу пари и оружје

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро изјави дека американскиот шпион е уапсен во државата Фалсон на северозападот...

Мирко Бачиќ / 12 септември, 2020 12:05

Овој потег беше најавен во знак на протест против планот на Израел за анекција на делови од Западниот брег, изјави денеска палестинскиот официјален претставник Саеб Ерекат.

ЦИА ДОБИ ШАМАР КАКОВ ШТО НЕ ОЧЕКУВАШЕ: Удар за американската Централна разузнавачка агенција од Палестина!

Службата за безбедност на палестинските власти ќе престане да разменува информации со американската Централна разузнавачка...

Катерина Крстиќ / 22 мај, 2020 10:49

Некои служби се подобри од другите, а за тоа е пресуден начинот на кој се справуваат со проблемите

Најдобрите тајни служби во светот

Тајните служби или службите за разузнавање на секоја држава се првата борбена линија против потенцијални интерни или екстерни...

Македонка Димкин / 3 март, 2020 21:24

Шпионскиот скандал, како што го нарекоа медиумите, беше откриен откако ги напиша весникот „Вашингтон пост“ и „ЗДФ“.

Шпионски скандал на векот: Еве како ЦИА и германската тајна служба го насамарија ТИТО

Со децении, американската ЦИА и германскиот БНД шпионираа 120 држави низ целиот свет, вклучувајќи ја и поранешната СФРЈ на...

Перо Милчин / 12 февруари, 2020 21:58

Документите наведуваат дека политичката и медиумската пропаганда, која служеше како рамка за распаѓање на поранешна Југославија, во меѓувреме е добро истражена.

Швајцарската разузнавачка служба открива: САД во бивша Југославија користеле паравојни снаги од кој настанала АЛ КАЕДА

Швајцарската федерална разузнавачка служба објави документ во кој се вели дека САД ги користеле истите паравоени сили во...

Сара Фемина / 23 декември, 2019 14:34

Поранешниот началник на ЦИА, исто така, рече дека белградските власти ќе треба официјално да се откажат од договорот од Брисел доколку тие биле вистински заинтересирани за компромис со Приштина.

ЦИА ЈА ОТКРИ МАПАТА ЗА ПОДЕЛБА НА КОСОВО: Србија ставена пред свршен чин- УЗМИ ИЛИ ОСТАВИ

Одамна е познато дека Вашингтон и нејзината позиција се клучни за решавање на косовското прашање, а сега ЦИА ги добила најновите...

Рејхан Бајрами / 20 декември, 2019 18:43

Имено Сноуден сега советува како да внимаваме на своите телефони и да се спасиме од шпионирање. Тој на “Joe Rogan Experience” објави бројни теми во врска со сајбер безбедноста и разузнавањето и објаснува на кој начин разузнавачите ги шпионираат луѓето и дали ЦИА поседува информации за вонземјани. Сноуден исто така откри и како се шпионираат луѓето преку нивните мобилни телефони.

СНОУДЕН ОТКРИВА: Еве како разузнавачите ги следат луѓето преку телефон

Поранешниот американски разузнавач на ЦИА и соработник на НСА,Едвард Сноуден кој стана американски „државен непријател...

Катерина Крстиќ / 27 октомври, 2019 21:49