Ова оттаму што според оваа одредба пушењето е дефинирано како „поседување или користење на тутунски производ кој согорува, без оглед дали чадот активно се вдишува или издишува“.

Електронските цигари може да се употребуваат и во затворени објекти

На вчерашната седница Владата на Република Македонија го усвои мислењето на Министерството за здравство дека несогорливите...

Рејхан Бајрами / 22 декември, 2021 5:33

Така велат промените во Законот за тутун, производи од тутун и сродни производи, донесен во мај мината година, а примената мора да се направи до ноември, годинава.

Цигарите повторно поскапуваат- кутиите до крајот на годината стануваат двојазични

Пакувањата со по 19 цигари излегуваат од употреба, а во наредниот период сите пакувања ќе мора да имаат 20 цигари. Така велат...

Владо Марин / 24 септември, 2020 20:44

Светската здравствена организација предупреди дека пушењето е поврзано со поголем ризик од тешка коронавирусна болест и смрт кај болнички пациенти, иако не може да прецизира колку точно тие ризици можат да бидат повисоки.

ОТКРИЕНА ВРСКА МЕЃУ КОРОНАВИРУСОТ И ЦИГАРИТЕ: Пушачите ова мора да го знаат!

СЗО посочи дека пушачите сочинуваат 18% од хоспитализираните пациенти со коронавирус. Светската здравствена организација...

Катерина Крстиќ / 2 јули, 2020 19:04

Досега, многу лекари ширум светот истакнаа дека пушачите се изложени на поголем ризик од развој на компликации предизвикани од коронавирус.

Може да се заразите и додека пушите цигари: СЗО ОТКРИВА ВАЖНИ ДЕТАЛИ!

СЗО ги предупредува луѓето да се откажат од пушењето затоа што пушачите се поранливи од инфекција со коронавирус, а сега...

Перо Милчин / 16 април, 2020 15:17

Ако не сте истражиле доволно за цигарите, мисламе дека навистина е време тоа и да го направите, односно да истражите какви отрови се наоѓаат во цигарите, како и дека поради нив вие стануваате зависни од цигари.

ИСФРЛЕТЕ ГИ СИТЕ ОТРОВИ ОД БЕЛИТЕ ДРОБОВИ ЗА САМО 72 ЧАСА: Мелем за пушачи!

Со пушењето можете да престанете доколу навистина имате огромна желба, но и да бидете многу упорни. На многумина им е досадно...

Весна Петровска / 30 септември, 2019 11:59

До 2023 година една кутија може да чини и близу 200 а некои цигари ќе достигнат и до 300 денари

Ново поскапување на цигарите- една кутија ќе чини и до 300 денари

Повторно поскапување на цигарите во Македонија. Цигарите стануваат луксуз. Од минатата недела, во сите продавници поголемиот...

Катерина Крстиќ / 13 март, 2019 15:37

Во затвор замина откако беше откриено дека е правосилно осуден на затворска казна за друго дело, деновиве Боро Малборо ќе излезе порано поради примерно однесување

Мистер Малборо веќе на слобода?

Градоначалник на општина Ново Село, Боро Стојчев, кој требаше да биде во затвор шест месеци поради шверц со цигари, е пуштен...

Македонка Димкин / 14 декември, 2018 5:58

Порталот инфомах.мк ја отвора "Пандорината" кутија, за сомнежите дека СДСМ и ДУИ организираат шверц со цигари од Македонија, преку Бугарија се до Грција

Атина преку Ново Село, новата шема за шверц со цигари на СДСМ и ДУИ

Јавноста беше сведок на полициска акција во која криминална група бегајќи и пукајќи кон граничната полиција кај Ново Село...

Мирко Бачиќ / 7 септември, 2018 14:21