При својот говор, Ципрас во еден момент ги спомна поранешниот грчки министер за надворешни работи и еден од потпишувачите на Преспанскиот договор, Никос Коѕијас и Заев и им се заблагодари за потпишувањето на Договорот.

Грците му аплаудираа на најголемиот предавник на Македонија

Екс премиерот Зоран Заев доби овации и аплаузи во Грција на партискиот конгрес на Сириза, чиј лидер е неговиот поранешен...

Едмонд Бекири / 15 април, 2022 8:39

Ципрас вели дека со договорот освен што ги реши сите недоразбирања помеѓу двете држави, создаде нераскинливо пријателство со кое двата народа во иднина сплотено ќе се соочуваат со сите нови предизвици и отвори нови можности за поцврста соработка на секое поле.

Заев и Ципрас ја примија мировната награда на Вестфалија за 2020 година

На свечена церемонија во Мунстер, Германија, на Заев и Ципрас, им беше врачаена мировната награда на Вестфалија за 2020 година,...

Владо Марин / 28 август, 2021 16:16

Осумгодишниот син на поранешниот грчки премиер, синоќа имал благи симптоми, денеска се тестирале сите, а според резултатите, Ципрас, неговата партнерка и помалиот син се негативни, додека пак поголемиот е позитивен.

Осумгодишниот син на Ципрас позитивен на Ковид-19

Лидерот на Сириза, Алексис Ципрас, преку социјалните мрежи објави дека неговиот син Орфеас е позитивен на Ковид-19, односно...

Рејхан Бајрами / 26 јануари, 2021 6:41

Ципрас е меѓупрвите кои муупатија честитки на Зоран Заев.

ЦИПРАС СО ЧЕСТИТКА ДО ЗАЕВ: Благодарение на твоите напори борбата за социјална правда и мир станува посилна!

Алексис Ципрас, поранешниот премиер на Грција, на Твитер побрза и пред официјалните резултати веќе му честиташе на Зоран...

Катерина Крстиќ / 16 јули, 2020 18:59

Тој посочи дека претседателот Заев и СДСМ отворија ново прогресивно поглавје во историјата на Северна Македонија, но и на европскиот Балкан и дека таквото поглавје базирано на соработка, економски напредок и социјална правда, може да продолжи само со СДСМ и Зоран Заев на чело на идната влада.

Ципрас упати поддршка до Заев и СДСМ со цитати од Конески и Мартиновски

Алексис Ципрас, поранешниот премиер на Грција и претседател на грчката партија Сириза денеска преку видео упати порака со...

Катерина Крстиќ / 7 јули, 2020 18:59

Имено сопругата на Зоран Заев му рекла уште пред да победи на изборите дека доколку стане премиер, таа нема да се пресели во Скопје туку сака да остане во својата родна Струмица заедно со децата.

Заев откри што му рекол Ципрас за ќерка му- тој му побарал остров за возврат

Поранешниот премиер Зоран Заев и неговата сопруга Зорица Заева во новогодишното интервју за тв 24 откриваат детали за својот...

Катерина Крстиќ / 6 јануари, 2020 19:30

Тој во интервју за грчката телевизија „Антена“ вели дека кога решавал за Договорот од Преспа бил свесен дека можеби ќе ги изгуби предвремените избори.

Ципрас: Поради Договорот од Преспа ги изгубивме изборите

Поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас искрено проговори за фактот дека по потпишувањето на Договорот од Преспа ги...

Катерина Крстиќ / 23 декември, 2019 16:31

Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а не со две – вели Алексис Ципрас .

Ципрас: Мицотакис со три раце ќе потпишеше договорот од Преспа

Поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас во интервју за локалната грчка телевизија ТРТ, говореше за Договорот...

Катерина Крстиќ / 12 декември, 2019 10:41