Имено сопругата на Зоран Заев му рекла уште пред да победи на изборите дека доколку стане премиер, таа нема да се пресели во Скопје туку сака да остане во својата родна Струмица заедно со децата.

Заев откри што му рекол Ципрас за ќерка му- тој му побарал остров за возврат

Поранешниот премиер Зоран Заев и неговата сопруга Зорица Заева во новогодишното интервју за тв 24 откриваат детали за својот...

Катерина Крстиќ / 6 јануари, 2020 19:30

Тој во интервју за грчката телевизија „Антена“ вели дека кога решавал за Договорот од Преспа бил свесен дека можеби ќе ги изгуби предвремените избори.

Ципрас: Поради Договорот од Преспа ги изгубивме изборите

Поранешниот премиер на Грција, Алексис Ципрас искрено проговори за фактот дека по потпишувањето на Договорот од Преспа ги...

Катерина Крстиќ / 23 декември, 2019 16:31

Знам дека грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис апсолутно знае дека да беше тој и да имаше еден таков договор ќе го потпишеше со три раце, а не со две – вели Алексис Ципрас .

Ципрас: Мицотакис со три раце ќе потпишеше договорот од Преспа

Поранешниот грчки премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас во интервју за локалната грчка телевизија ТРТ, говореше за Договорот...

Катерина Крстиќ / 12 декември, 2019 10:41

Ципрас посочи дека се горди што сега гледаат дека еден по еден пратениците од владејачката партија се обидуваат да го вразумат Мицотакис, да не размислува и да не ја посакува перспективата „да победат истомислениците националисти во соседната земја“.

Ципрас: Горди сме што го решивме спорот и го потпишавме Договорот од Преспа

Поранешниот премиер на соседна Грција и лидер на опозициската партија СИРИЗА, Алексис Ципрас за време на расправата за новиот...

Катерина Крстиќ / 1 ноември, 2019 11:18

-Ние, пријателки и пријатели, ја вративме меѓународната слика на земјата. Се осмеливме да се отвориме кон нашите соседи, да спроведеме мултидимензионална надворешна политика на мир и соработка. Се осмеливме за Договорот од Преспа и горди сме, бидејќи затворивме голема рана за земјата, голема рана за Балканот, голема рана на нестабилност во нашиот регион – рече Ципрас за време на синоќешното обраќање на подмладокот на партијата.

Ципрас пристигна во Скопје

Поранешниот грчки премиер и лидер на Сириза, Алексис Ципрас денеска пристигна во Скопје. Предвидено е тој да се сретне со...

Весна Петровска / 30 септември, 2019 18:34

Ципрас утре ќе учествува на Самитот на „Економист“,„Зајакнување на моментумот за европска интеграција“, посветен на Западен Балкан, а на посебна панел дискусија, заедно со Зоран Заев и Мартин Шулц ќе дебатираат за тоа „Кои се следните чекори за европска интеграција на Западен Балкан?“.

Ципрас доаѓа во Скопје

Екс грчкиот премиер и лидер на СИРИЗА, Алексис Ципрас денеска пристигнува во Скопје, а во попладневните часови ќе има средба...

Весна Петровска / 12:23

Поранешниот грчки премиер изнуди силни аплаузи и овации од присутните кога во обраќањето се осврна на Договорот од Преспа, особено во делот во кој ја обвини актуелната влада за хипокризија и демагогија, но и за „импресивно салто“ во конкретното прашање.

ЦИПРАС: “Преспанскиот договор е договор што вреди да се почитува од секоја влада во Грција”

Онаму каде што навистина господинот Мицотакис и Владата се надминаа себе си во хипокризија и демагогијата е Договорот од...

Перо Милчин / 15 септември, 2019 10:14

Можен е пресврт, јас по природа сум оптимист. Верувам дека на изборите, ако не победиме, барем ќе имаме мала разлика и тоа за нас ќе биде голема победа, коментира поддржувач на партијата на Ципрас.

АЛЕКСИС ЦИПРАС ПРЕД ПОРАЗ: Централен митинг на СИРИЗА во Атина!

Последниот ден од предизборната кампања, грчкиот премиер и претседател на СИРИЗА, Алексис Ципрас, одржа митинг во центарот...

Рејхан Бајрами / 6 јули, 2019 13:06