Дали Ципрас ќе му стави јамка околу вратот на Заев преку продуцирање на политичка криза во Грција

ЕКСЛУЗИВНО: Владата на Ципрас се распаѓа

Весниот Екатемеринини во своето електронско издание денеска тврди дека коалцијата помеѓу Ципрас и Каменос ќе се распадне....

Узунов Бобан / 9 јануари, 2019 10:14

Заев повторно со манипулативни изјави: во овој момент не знаел колку пратеници ќе гласаат „за“, но верувал дека ќе бидат над осумдесет

Заев е добар глумец, но очигледно заборавил дека одамна е прочитан?

И птиците на гранките знаат дека Заев направи се, за да го обезбеди потребното мнозинство за промена на уставот, во јавноста...

Македонка Димкин / 5 јануари, 2019 11:33

Според водечкиот грчки весник Екатимерини Заев со меѓународната заедница се договориле да му остават простор на Ципрас да го ратификува Преспанскиот договор кога него политички би било најпогодно

ЕКСКЛУЗИВНО: Заев се согласил Ципрас да го одолговлекува членството на Македонија во НАТО

Премиерот Заев по се изгледа уште еднаш ја става Македонија во подредена положба во однос на Грција. Иако гласањето во Македонија...

Узунов Бобан / 1 јануари, 2019 13:49

Каракачанов e само еден повеќе од регионот на анти- македонистите кој вели дека, македонски јазик не постои и оти нема да дозволи таканареченото тајно воведување на македонскиот јазик.

После Захариева се јави и бугаринот Каракачанов, македонскиот јазик не постоел!

„Заев„ не ја злоупотребувајте темата со македонскиот јазик. Тоа може да ве чини членство во НАТО и ЕУ, му се закани вицепремиерот...

Македонка Димкин / 8 декември, 2018 17:45

Премиерот на Грција од Москва потврди дека Преспанскиот договор само го уредува името на новата држава, но нема врска со нејзиното членство во било кои светски организации

Преспанскиот договор е за името, а не за влез во меѓународни организации

Грчкиот премиер конечно ја истакна суштината на Преспанскиот договор, со кој Грција еднострано си го решава имагинарниот...

Мартин Попоски / 7 декември, 2018 12:52

Во анализите на Катимерини, се потенцира дека Ципрас сериозно размислува да го раскине договорот од Преспа само да избегне нови избори на кои дефинитивно би ја изгубил власта

Катимерини: Зоран Заев е неуспешен политичар со многу шуплива поддршка

Во анализа на настаните во Македонија, грчкиот весник “Катимерини” со став дека Зоран Заев е неуспешен политичар,...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 12:50

Грчкиот весник „Екатимерини“ тврди дека на барање на владата во Атина македонската државна новинска информативна агенција ги сменила изјавите на премиерот Зоран Заев

МИА по интервенција на Ципрас промени изјава на Зоран Заев

Грчкиот весник „Екатимерини“ тврди дека на барање на владата во Атина македонската државна новинска информативна агенција...

Данаил Михајловски / 22 септември, 2018 10:01