Каракачанов e само еден повеќе од регионот на анти- македонистите кој вели дека, македонски јазик не постои и оти нема да дозволи таканареченото тајно воведување на македонскиот јазик.

После Захариева се јави и бугаринот Каракачанов, македонскиот јазик не постоел!

„Заев„ не ја злоупотребувајте темата со македонскиот јазик. Тоа може да ве чини членство во НАТО и ЕУ, му се закани вицепремиерот...

Македонка Димкин / 8 декември, 2018 17:45

Премиерот на Грција од Москва потврди дека Преспанскиот договор само го уредува името на новата држава, но нема врска со нејзиното членство во било кои светски организации

Преспанскиот договор е за името, а не за влез во меѓународни организации

Грчкиот премиер конечно ја истакна суштината на Преспанскиот договор, со кој Грција еднострано си го решава имагинарниот...

Мартин Попоски / 7 декември, 2018 12:52

Во анализите на Катимерини, се потенцира дека Ципрас сериозно размислува да го раскине договорот од Преспа само да избегне нови избори на кои дефинитивно би ја изгубил власта

Катимерини: Зоран Заев е неуспешен политичар со многу шуплива поддршка

Во анализа на настаните во Македонија, грчкиот весник “Катимерини” со став дека Зоран Заев е неуспешен политичар,...

Мартин Попоски / 3 октомври, 2018 12:50

Грчкиот весник „Екатимерини“ тврди дека на барање на владата во Атина македонската државна новинска информативна агенција ги сменила изјавите на премиерот Зоран Заев

МИА по интервенција на Ципрас промени изјава на Зоран Заев

Грчкиот весник „Екатимерини“ тврди дека на барање на владата во Атина македонската државна новинска информативна агенција...

Данаил Михајловски / 22 септември, 2018 10:01

Утринскиот биланс на жртви поразителен за сите кои помагаат

Во Грција 85 жртви над 300 повредени и 10 во животна опасност

Портпаролот на грчката Влада Димитрис Ѕанакопулос тивко ја потврди информацијата на Црвениот крст на Грција и противпожарните...

Мирко Бачиќ / 25 јули, 2018 6:38

Ципрас со награда за мултиетничност во држава каде "тврди" дека нема етнички заедници

Македонците во Грција малтретирани и омаловажувани

Сенка врз доделувањето на наградата од Центарот за мир и мултиетничка соработка на Босна и Херцеговина на премиерот Ципрас...

Мирко Бачиќ / 23 јули, 2018 10:30

Иако во Македонија се промовира како квадрилатерална средба за Грција тоа е посета на Ципрас на Босна и Херцеговина

Во Мостар средба Заев – Ципрас

Во Мостар денес кон крајот на денот ќе се сретнат премиерите на Македонија – Грција – Црна Гора и Босна и Херцеговина. Официјално...

Мирко Бачиќ / 9:49

"Иредентистичките елементи ќе бидат избришани"

Ципрас уште еднаш дециден околу договорот: Македонско малцинство нема (ВИДЕО)

Договорот ги признава релевантните одлуки на ООН од 1977 година, кога јазикот на нашите соседи беше регистриран како македонски,...

admin@magazin / 18 јули, 2018 22:51