Заев не сакаше да ги коментира новите моменти во спорот околу името со Грција

Пропаднаа ли фамозните преговори со Грција ?

Молк од страна на премиерот Зоран Заев околу преговорите за името на државата меѓу Македонија и Грција. Премиерот денеска...

Македонка Димкин / 9 јуни, 2018 20:41

„Та Неа“: Утре се очекува да има брзи промени во преговорите за името на Република Македонија

Република Северна Македонија без превод, решение за кое до утре Заев треба да се изјасни

Според информациите на грчкиот весник „Та Неа“ утре се очекува да има брзи промени во преговорите за името на Република...

admin@magazin / 6 јуни, 2018 16:19

Во прашање се денови да се случи телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција

Заев: Верувам во среќен крај за името

Во прашање се денови да се случи телефонскиот разговор меѓу премиерите на Македонија и на Грција, и во моментот сѐ уште се...

admin@magazin / 5 јуни, 2018 17:08

АНТОНИО МИЛОШОСКИ ГО ДОЗНАЛ ПЛАНОТ ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО: Сценарио во 11 точки за промена на името на државата!

Вистинска информација или само шпекулација? Сценарио во 11 потези!

1. Дефинирање на новото име преку повратна комуникација меѓу Заев и Ципрас 2. Потпишување на договор за промена на името во...

Македонка Димкин / 30 мај, 2018 19:17

„До Кабинетот на Република Македонија нема доставено информација за договорената рамка за можно решение на разликата околу името“

Иванов не е информиран за договорената рамка за името

Претседателот Иванов не е информиран за договорената рамка за името ниту за средбите Димитров-Коѕијас До претседателот...

admin@magazin / 29 мај, 2018 14:15

„Скај“: Во јуни датум за преговори со ЕУ, во јули покана за НАТО, во октомври промена на името на Македонија

Почна распродажбата на Македонија

Доколку премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас во клучниот телефонски разговор во следните денови...

Македонка Димкин / 10:36