Утрово, како и секој домаќин што го слави овој светител, донесе славски колач во црквата со машкиот дел од семејството!

ВУЧИЌ СЛАВИ СВ. НИКОЛА: Заедно со братот и синот Данило во црква го донесе славскиот колач

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ја слави најпопуларната слава Свети Никола! Утрово, како и секој домаќин...

Мирко Бачиќ / 19 декември, 2020 12:04

По беседите, остатоците на Патријархот ќе бидат спуштени во гробот во криптата од свештеници од Белград.

ЧУДО ГОСПОДОВО: Гулаб со раширени крилја полета во Храмот Свети Сава и се сврте кон ОВИЕ ФРЕСКИ

Поглаварот на Српската православна црква, српскиот патријарх Иринеј (90), ќе биде погребан денес во криптата во Храмот Свети...

Мирко Бачиќ / 22 ноември, 2020 13:00

Погребната литургија започна нешто пред девет часот во Катедралната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј.

ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ВЕЛИЧЕНСТВЕНО ИЗГЛЕДА ВЕЧНИОТ ДОМ НА ИРИНЕЈ: Се е спремно за погребот на српскиот Патријахар

Поворката со посмртните останки на патријархот Иринеј пристигна во Храмот Свети Сава околу 12,30 часот, по што стражарите на...

Перо Милчин / 21 ноември, 2020 12:22

Ковчегот со телото на српскиот патријарх Иринеј е во средината на храмот и е целосно затворен, а во делот на главата и градите е покриен со стакло.

(ФОТО) КОВЧЕГОТ СО ТЕЛОТО ИРИНЕЈ ДО ПОЛОВИНА ПОКРИЕНО СО СТАКЛО: Започна погребната литургија во Соборниот храм

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на покојниот патријарх Иринеј, празничната и погребната...

Рејхан Бајрами / 9:33

Од 26 до 30 јануари 2003 година, делегација на Светскиот Македонски Конгрес предводена од претседателот Тодор Петров престојуваше во Египет. На 27 јануари 2003 година, делегацијата на Светскиот Македонски Конгрес ја посети Амбасадата на Македонија во Каиро и амбасадорот Јошко Станковиќ.

Тодор Петров: Македонците не ги изградија манастирите и црквите да ги продавате на душманите и да тврдите дека сме Срби, Бугари или Грци

“Ако Бог е со Вас, кој е против Вас?“ рекол Светиот Апостол Павле. Македонската Православна Црква, да не бидеме претенциозни...

Владо Марин / 13 октомври, 2020 21:26

Сè уште не е познато што е украдено од црквата, бидејќи полицијата не ја завршила истрагата, но Бошковиќ вели дека црквата во последно време била ограбена дури седум пати.

Ограбена црквата во која што се крстил Свети Василије Острошки!

Црквата Свети Никола во селото Мркоњич, близу Требиње во Република Српска, каде што беше крстен Свети Василиј Острошки, по...

Владо Марин / 10 октомври, 2020 19:57

Стево Пендаровски, денеска испрати писмо до Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх, Вартоломеј, по повод почетокот на Новата црковна година.

Пендаровски до Вартоломеј: Употребете го своето апелационо право, нашите граѓани од православна христијанска вероисповед да бидат еднакви со другите во светот

Претседателот на државата Стево Пендаровски, денеска испрати писмо до Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх,...

Катерина Крстиќ / 20 септември, 2020 9:03

Кај православните цркви кои го користат јулијанскиот календар, оваа дата паѓа на 28 август, а на празникот му претходи 14-дневен пост.

УТРЕ ГО ПРАЗНУВАМЕ ГОЛЕМИОТ ПРАЗНИК ГОЛЕМА БОГОРОДИЦА: Појдете во црква! Ова се обичаите за најголемиот женски празник!

Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица — значаен христијански празник кај православните, католиците и протестантите,...

Катерина Крстиќ / 27 август, 2020 22:14