Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ верува дека ќе има дијалог меѓу премиерот Душко Марковиќ и митрополитот на Српската православна црква црногорско-приморски Амфилохие.

Се јави контраверзниот политичар и актуелен претседател Ѓукановиќ!

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ кажа дека верува дека ќе има дијалог меѓу премиерот Душко Марковиќ и митрополитот...

Перо Милчин / 5 февруари, 2020 5:37

Храмот се наоѓа на територијата на Црна Гора, а чудото се случи еден ден по Савиндан, пренесува порталот српско обединување.

Чудо во Црна Гора: Заплака иконата на Свети Стефан Пиперски – Некои велат дека ова е предупредување(ВИДЕО)

Во еден од храмовите на Српската православна црква, на 28 јануари, заплака иконата на Свети Стефан Пиперски. Храмот се наоѓа...

Сара Фемина / 31 јануари, 2020 21:30

За него се вели дека никогаш не учествувал во народни свечености, ниту пак влегол во кругот близу црквата.

ОВДЕ Е РОДЕН ВАСИЛИЈ ОСТРОГ ЧУДОТВОРЕЦ: Погледнете ја куќата каде што живееше светецот(ВИДЕО)

Во селото Мркоњиќи од источната страна на Попово Поле на патот Требиње – Љубине – Мостар, на 28 декември 1610 година, се...

Сара Фемина / 28 декември, 2019 21:15

Кога дошле полицајците го затекнале момчето целото облеано во крв, по што веднаш со возило на Итната помош било пренесено во болница.

КРВ НА СИТЕ СТРАНИ: Момче си ги исекло вените во тоалет на црква

Попладнево момче од Скопје се обидело да се убие во црква во населбата Бутел, дознава 24 Инфо. Инцидентот го потврдија од МВР...

Сара Фемина / 26 ноември, 2019 20:20

Тие припаѓале во различни редови на Сицилија во Италија.

Две калуѓерки се вратиле бремени по мисионерско патување- црквата ќе го истражува случајот

Две чесни сестри останале бремени додека биле во посета на своите матични земји, пишува АСНА.Како што објави АНСА, можеби...

Катерина Крстиќ / 8 ноември, 2019 10:31

Соборот на Грчката православна црква на 12 октомври го призна правото на цариградскиот патријарх Вартоломеј, дека одобрува автокефалност.

Се искараа Грчката и Руската православна црква: Жестоки провокации од Грција!

Руската православна црква соопшти дека го запрела екуменскиот дијалог со архепископот атински и Грчки Јероним Втори, изјави...

Сара Фемина / 2 ноември, 2019 23:44

Роден е во Витсаида, Галилеја, исто како и Апостол Петар и Апостол Андреј. Според Библијата, тој бил повикан од страна на Исус Христос да го следи и да му стане апостол. Тогаш тој се запознал и со Натанаил, кој според мислењата, се смета дека е другото име на апостол Вартоломеј.

Денеска е Св. апостол Филип, светецот кој ги лечел болните

Според календарот на МПЦ денеска е 11 октомври, ден на Св. апостол Филип. Свети Апостол Филип е еден од дванаесетте апостоли...

Катерина Крстиќ / 24 октомври, 2019 11:00

В недела ќе има света литургија и осветување на црквата „Раѓање на свети Јован Крстител“ во Бутел, соопшти Скопската православна епархија.

Одбележување на 20-годишнината од востоличувањето на г.г. Стефан за Архиепископ на МПЦ-ОА!

По повод 20-годишнината од востоличувањето на г.г. Стефан за Архиепископ на Македонската православна црква и 33-годишнината...

Сара Фемина / 5 октомври, 2019 9:49