Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето.

Поместете ги стрелките на часовниците: ОД ОВАА НОЌ ПОЧНУВА ЗИМСКОТО СМЕТАЊЕ НА ВРЕМЕТО

Од оваа ноќ започнува зимското сметање на времето, со поместување на стрелките на часовниците за еден час наназад, времето...

Перо Милчин / 24 октомври, 2020 22:22

Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето.

Во недела почнува зимското сметање на времето

Летното сметање на времето во 2020 година се завршува на 25 октомври во 03 часот по полноќ, така што стрелките на часовникот се...

Рејхан Бајрами / 22 октомври, 2020 16:28

Во недела на 25 октомври, во 3 часот наутро, часовникот се враќа еден час назад и ќе биде 2 часот, што значи денот ќе трае 1 час подолго.

Стрелките одат еден час назад: Подгответе се за зимското сметање на времето

Веќе од следната недела се менува начинот на сметање на времето. Ноќта помеѓу 24 кон 25 октомври стрелките на часовникот одат...

Стојче Бушин / 17 октомври, 2020 8:16

Во Македонија, како дел од СФРЈ, летното сметање на времето се користи од 1983 г., а од 1996 г. е регулирано со Законот за сметање на времето.

Од недела почнува летното сметање на времето!

Ноќта меѓу сабота и недела стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час напред што значи дека наместо два ќе биде три...

Стојче Бушин / 28 март, 2020 8:43

Меѓу 26 и 27 октомври односно утрото меѓу сабота и недела стрелките на часовникот ќе треба да ги поместат за 1 час назад.

Започнува зимското сметање на времето – еве кога ќе ги поместиме стрелките на часовникот

Викендов доаѓа промената на времето од летен на зимски режим. Меѓу 26 и 27 октомври односно утрото меѓу сабота и недела стрелките...

Весна Петровска / 22 октомври, 2019 8:38

Тоа значи дека во 3 часот ноќта стрелките на часовникот треба да се вратат на 2 часот така што ќе се спие еден час повеќе.

Започнува зимско сметање на времето: Во сабота кон недела ги поместуваме стрелките на часовникот за еден час понапред!

Ноќта меѓу сабота и недела, односно меѓу 28 и 29 октомври почнува зимското сметање на времето со што стрелките на часовникот...

Рејхан Бајрами / 20 октомври, 2019 9:07

Реисот Сулејман Реџепи се пофали со „ролекс часовник„ поклон од познат бизнисмен од Охрид!

(ВИДЕО) Реџепи доби скапоцен часовник „РОЛЕКС“ од познат охридски бизнисмен!

Поглаварот на Исламската верска заедница на Македонија, реис Сулејман Реџепи, во едно интервју раскажа дека часовникот кој...

Сара Фемина / 20 мај, 2019 14:19

Како што пишува курир.рс овој необичен поклон Вучиќ го добил од Министерот Синиша Мали, во текот на неодамнешната посета во Германија.

Погледнете колку чини „FOLKSVAGEN”часовникот од српскиот претседател Вучиќ !

Претседателот на Република  Србија, Александар Вучиќ доби на поклон „Folksvagen„ часовник, во текот на неодамнешната посета...

Сара Фемина / 10 април, 2019 21:30