Верувале или не, на дното во шумата се упте стои лажицата која најверојатно му припаѓала на некој багер кој бил користен во големото чистење на радиоактивните материјали во Чернобил. Токму таа како што велат експертите е толку радиоактивна што само еден допир може да ве убие.

ВИДЕО: Погледнете го овој смртоносен објект во Чернобил чија доза на радијација е 10,000,000 микросиверти

Се уште не стивнуваат реакциите на гледачите на најпопуларната хит серија Чернобил, која повторно го актуелизира местото...

Катерина Крстиќ / 15 јули, 2019 18:33

Серијата и трагањето по вистината натераа илјадници туристи од целиот свет да се упатат на местото на најголемата нуклеарната катастрофа.

Чернобил “стана туристичка атракција: Серијата го заживеа местото на најголемата несреќа во историјата

По завршувањето на најгледаната серија  „Чернобил“ која буквално ги сруши сите рекорди на гледаност, ова место стана...

Катерина Крстиќ / 26 јуни, 2019 15:47

Но дали некогаш сте помислиле како е да се живее во радиоактивната зона Чернобил која денес е целосно напуштена.

Видео кое ќе ве стаписа: Погледнете што оваа храбра девојка прави во Чернобил

По серијата Чернобил  која за кратко време го зазема врвот и е најгледана серија во моментот, почнаа да се откриваат низа...

Катерина Крстиќ / 18 јуни, 2019 22:07

Чернобил сеуште ја бранува јавноста

(видео) Погледнете ги Бабушките од Чернобил, три жени кои пркосат на опасната радијација

Пред повеќе од три децении се случи една од најголемите светски катастрофи – експлодира јадрото на нуклеарната електрана...

Узунов Бобан / 17 јуни, 2019 13:41

Ним радијацијата не им била пречка за да направат такви фотографии.

ФОТО: Полуголи манекенки позираат во Чернобил, авторот на серијата со остри критики до нив

Серијата „Чернобил“ го достигна врвот кога станува збор за гледаноста. Таа со само шет епизоди успеа да го освои светот,...

Катерина Крстиќ / 13 јуни, 2019 15:45

Како што можевме да видиме, токму Василиј бил на смена и го гасел пожарот во близина на реакторот.

Ова е вистинскиот херој од Чернобил: Пожарникарот Василиј бил радиоктивен и по смртта, па го затвориле во метален сандак и закопале во бетон

Во моментот најгледанатата серија која предизвика низа позитивни коментари а е базирана на вистинска приказна за катастрофата...

Катерина Крстиќ / 12 јуни, 2019 14:42

Оваа серија ги заинтригира гледачите кои веднаш посакаа да се упатат кон Украина и одблиску да ја видат најголемата нуклеарна катастрофа во историјата што ја потресе Европа во осумдесеттите години.

Чернобил стана вистинска туристичка атракција: Еве колку чини турата за посета на овој град

По емитувањето на хит серијата Чернобил, на каналите на ХБО, каде се работи за вистинска приказна поврзана со катастрофата...

Катерина Крстиќ / 11 јуни, 2019 10:24

Неверојатно е тоа што првото родено дете по катастрофата која се случи во 1986 година, денеска е живо, односно веќе е возрасна девојка која има 20 години. По нуклеарната катастрофа од 1986 година, Марика била првото родено бебе кое нажалост пиела озрачено мајчино млеко, но сепак успеала да се избори за денес да раскажува што поминала во животот.

Страотна приказна од Чернобил за првото родено бебе: Пиеше озрачено млеко и се бањаше со загадена вода но сепак преживеа (ФОТО)

Благодарение на мини серијата Чернобил која е достапна за корисниците на ХБО, која е базирана на вистинска приказна случајот...

Катерина Крстиќ / 10 јуни, 2019 13:51