Денеска е голем ден за православните христијани и очекувам она кое што како порака ќе пристигне од храмовите, но и од политичарите да биде порака на обединување, а не порака на поделби, порака на надеж, а не порака на разочарување како што за жал е денешното секојдневие.

Мицкоски за Успение на Пресвета Богородица: Денешната порака да биде на обединување и надеж

Ќе ми дозволите најпрви да го честитам големиот православен христијански празник Пресвета Богородица, на православните...

Владо Марин / 28 август, 2021 15:19

Во мое лично име, во име на Владата и во име на сите граѓани на Северна Македонија, им го честитам 4 Јули, на сите граѓани на САД!“, истакна Заев во својата честитка по повод најголемиот американски празник.

Заев го честита 4. јули: Поради САД живееме во постабилна, побезбедна и попросперитетна држава

Соединетите Американски Држави денеска го прославуваат 4 Јули, Денот на независноста, ден со кој се одбележуваат 245 години...

Владо Марин / 4 јули, 2021 12:11

ЛЕВИЦА го честита денот на Светите Кирил и Методиј: чест е да се учи и пишува на македонски јазик, јазикот - темелник на словенската писменост, и нема да отстапимеод тоа право ниту за стапка!

Во спомен на светите браќа, Кирил и Методиј

1158 години нè делат од почетокот на Моравската мисија. Толку има поминато од времето кога Константин, подоцназамонашен како...

Сара Фемина / 24 мај, 2021 11:50

Подобри денови ќе дојдат кога оваа ненародна и неодговорна власт што поскоро си замине. Сакам да изразам надеж дека и во иднина заеднички ќе продолжиме да ја градиме нашата држава, да создаваме иднина за следните генерации.

Честитка од Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по повод 23 Мај, Национален ден на Власите

На сите припадници на влашката етничка заедница, во име на ВМРО-ДПМНЕ и во свое лично име, Ви го честитам 23 Мај – Националниот...

Сара Фемина / 23 мај, 2021 10:12

Во наше изменето современие, научивме дека Велигденските денови се можност да се свртиме кон себеси и кон нашите најблиски, да создаваме добри дела и да покажеме солидарност, почитување и разбирање еден кон друг.

Заев: Велигден со пораката за саможртвата на Христос да ни биде пример со личен подвиг

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев испрати писмо со честитки до поглаварот на Македонската православна...

Перо Милчин / 2 мај, 2021 10:37

Оваа година работникот и неговиот трудот како никогаш до сега е девалвиран и потценет. Оваа година е најцрната економска година за Македонија.

МИЦКОСКИ: ТРУДОТ И РАБОТНИКОТ НЕ БИЛЕ НИКОГАШ ТОЛКУ ПОГАЗЕНИ КАКО СЕГА

„Дозволете во мое лично име и во име на ВМРО-ДПМНЕ на сите граѓани на Република Македонија да им го честитам 1-ви Мај, Меѓународниот...

Перо Милчин / 1 мај, 2021 11:31

„1. Мај, празникот на работничките и работниците, и оваа година го одбележуваме во посебна состојба заради условите што ги наметна пандемијата.

ЗАЕВ ПО ПОВОД 1. МАЈ: ОБЕЗБЕДИВМЕ ПОДДРШКА ЗА ДА СЕ ЗАЧУВААТ ИЛЈАДНИЦИ РАБОТНИ МЕСТА

Премиерот Зоран Заев со видео обраќање го честиташе Меѓународниот ден на трудот – 1. Мај. „1. Мај, празникот на работничките...

Сара Фемина / 9:33

Нека е честит 14 април – Денот на царината“, стои во честитката на премиерот.

Заев: Царинската управа се покажа како еден од најголемите учесници во полнењето на Буџетот на нашата земја

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев со видео обраќање на царинските работници и на Царинската управа...

Перо Милчин / 14 април, 2021 9:58