Во 2021 година имаше предизвици како и во светот така и кај нас, кои се надеваме дека успешно ги пребродувавте. Не беше лесно, но животот е тука да не научи дека после секој пораз следи нова борба. Борба за подобро утре за нас и нашите семејства!

МАГАЗИН: Среќна нова 2022 година – животот е инспирација, за желбите да станат стварност треба да се бориме!

Среќна нова 2022 година, многу љубов, среќа и здравје во секој дом! Драги читатели! Новата година е пред прагот на нашите домови!...

admin@magazin / 31 декември, 2021 9:03

Нека е за многу години празникот на светителот Климент. Нека вечно се слави во слободна и суверена Македонија!

Груевски: За 11 години власт ниту еднаш не ги променивме учебниците по историја – честит Св. Климент Охридски

Денес е празник посветен на Свети Климент Охридски. Денес неможам а да не се присетам на валканата пропаганда повеќе од една...

Перо Милчин / 8 декември, 2021 20:45

Во мое лично имe и во името на Општина Охрид упатувам срдечни честитки до припадници на влашката заедница со искрени желби за добро здравје, меѓусебно почитување и благосостојба. Власите се нераскинлив дел од градењето на нашето општество и даваат вреден придонес во негувањето на меѓуетничкиот соживот и толеранција. Одбележувањето и почитувањето на овие празници е од исклучително значење за чување и унапредување на меѓусебните односи, како и за јакнење на заедничкиот стремеж за напредок и развој на сите полиња.

Верувам дека и во иднина ќе продолжиме заедно да чекориме кон подобра иднина за нашиот град и нашата држава и да обезбедиме подобар живот за идните генерации. – стои во честитката на градоначалникот Георгиески.

Георгиески: Власите се нераскинлив дел од градењето на нашето општество

По повод Националниот ден на Власите, градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиески упати честитка до сите припадници...

Рејхан Бајрами / 23 мај, 2021 10:18

Ова е исклучителен чин на пријателство кон македонскиот народ и кон сите граѓани на Македонија.

Заев до Бугарите: Направивте исклучителен чин на пријателство кон македонскиот народ

По одлуката за донации на вакцини, премиерот Зоран Заев му се заблагодари на бугарскиот премиер Бојко Борисов. „Ова е исклучителен...

Рејхан Бајрами / 23 декември, 2020 6:01

Тој вели дека јазикот и негова соодветна азбука се дел од генетскиот код на еден народ и се произлезени од универзалното право на самоопределување. Во тој генетски код се елементите на идентитетот и потенцијалите за комуникација, општествена интеграција, за образование и развој.

Заев за Денот на албанската азбука: Јазикот e дел од генетскиот код на еден народ

Премиерот Заев го честиташе денот на албанската азбука! Денот на создавањето на албанската азбука има голема важност за...

Рејхан Бајрами / 22 ноември, 2020 11:32

На овој светол ден од македонската историја, им се заблагодаруваме и им оддаваме почит на сите знајни и незнајни херои од НОБ. По тој повод, делегации на ДОМ ќе положат цвеќе пред спомен-обележјата од НОБ во Скопје, Прилеп и Куманово.

Честитка од ДОМ по повод 11 Октомври: На овој ден им оддаваме почит на сите знајни и незнајни херои од НОБ

Зелената партија ДОМ на сите граѓани им го честита 11 Октомври – Ден на востанието на македонскиот народ,се вели во соопштението. На...

Владо Марин / 11 октомври, 2020 10:22

Македонската државност е изнедрена од борбата за правда и еднаквост. Во темелот се вградени заложбите, напорите и саможртвата на огромен број генерации.

Заев: Нека ни е честит и вековит 11 Октомври – Денот на народното востание

Премиерот Зоран Заев упати честитки за празникот 11 Октомври. -На денешен ден 11 Октомври – Денот на народното востание, нашите...

Владо Марин / 10:16

Рускиот лидер ќе се занимава со внатрешни работи и ќе има меѓународни телефонски разговори (ќе има дури десет).

ВЛАДИМИР ПУТИН СЛАВИ РОДЕНДЕН: Шефот на Русија наполни 68 години и еве како ќе го помине овој посебен ден

Рускиот претседател Владимир Путин денес го слави 68-от роденден. Портпаролот на Кремлј Дмитриј Песков изјави дека рускиот...

Владо Марин / 7 октомври, 2020 11:33