Воведени се нови ограничувања долж нормално отворените граници поради избувнувањето на жариштата на нови соеви на коронавирус, кои се шират побрзо и предизвикуваат повеќе случаи во Чешка и Австриски Тирол, објави Ројтерс.

ГЕРМАНИЈА ЗА КОНТРОЛИТЕ НА ГРАНИЦИТЕ СО АВСТРИЈА-ЧЕШКА: Ова е привремено заради брзото ширење на нови видови на вирусот

Германија денес објави дека нејзината одлука за воведување гранична контрола со Чешка и Австрија е привремена мерка преземена...

Мирко Бачиќ / 15 февруари, 2021 21:17

Според тамошните медиуми, во несреќата загинале двајца млади скопјани.

НЕЗАПАМТЕНА ТРАГЕДИЈА: Двајца скопјани загинаа во тешка сообраќјна несреќа!

Тешка сообраќајна несреќа се случила денеска на автопатот Прага-Усти на Лаба во Чешка. Според тамошните медиуми, во несреќата...

Рејхан Бајрами / 10 ноември, 2020 4:21

Вонредна состојба веќе беше воведена од средината на март до средината на мај, но овојпат границите ќе останат отворени.

Чешка проглaси вoнpeднa состојба

Во Чешка од полноќ повторно стапи во сила вонредна состојба поради големиот пораст на заразени лица со Ковид-19. Владата на...

Катерина Крстиќ / 5 октомври, 2020 10:44

Овој град е 14 по големина во Европската Унија. Се наоѓа на север од историската област Чешка на реката В’лтава, во централниот регион, кој е административен центар, но како посебна област е дел од неа. Во Прага се наоѓаат голем дел од државните институции и голем број други организации и компании. Во Прага се наоѓаат претседателот, владата, централната власт и ограните на Врховниот суд. Покрај тоа, во Прага се лоцирани голем број на други канцеларии и е централно место на единиците на локалната самоуправа. Исто така во неа се наоѓа седиштето на повеќето политички партии, седиштето на речиси сите цркви, верси и други здруженија на национално ниво во Чешка.

ВИДЕО: Прошетајте низ колоритната Прага- градот кој е срцето на Европа

Прага е  главен и најголем град на Чешката Република кој уште се нарекува златниот град на Чешка. Оние кои го посетиле еднаш...

Катерина Крстиќ / 9 февруари, 2020 14:52

Во категоријата до 14 години младата скијачка Јана Атанасовска го освои првото место.

Македонска гордост: 13 годишната Јана Атанасовска победи во слаломот во Рички (Чешка)

Македонска победа во слаломот на 58. издание на Ски Интер Критериум 2020 кој се одржа во скијачкиот центар Рички во Чешката република. Во...

Сара Фемина / 26 јануари, 2020 16:42

Интервентните возила се набавени во склоп на донација за МВР од чешката влада, во висина од еден милион евра.

Специјалците се подновија со нови возила!

Десет нови возила „фиат дукато“ наменети за брза интервенција при справување со нарушен јавен ред и мир од поголем обем,...

Македонка Димкин / 4 ноември, 2019 14:07

Андреј Бабиш многумина го споредуваат со Доналд Трамп

(фото) Погледнете каква убавица е сопругата на чешкиот премиер Андреј Бабиш кој е во посета на Македонија

Актуелниот премиер на Чешка кој е во посета на земјава домашните и светски медиуми го нарекоа „чешкиот Трамп“, пред сè поради...

Узунов Бобан / 11 јуни, 2019 14:09

Унгарскиот премиер Виктор Орбан "опасно" станува популарен во земјите кои и кажуваат "не" на политиките на ЕУ, па околу себе веќе ги има Полска, Словачка а од вчера и Чешка

Бабиш: Чешка како и Полска и Унгарија нема да прими ниеден имигрант

Чешкиот премиер Андреј Бабиш дополнително го засили своето големо противење неговата држава да прима баратели на азил во...

Мартин Попоски / 16 септември, 2018 13:16