Исклучоци би биле на религиозни места и од безбедносни или здравствени причини, како што се маски за лице што моментално се носат за заштита од ковид-19, како и за традиционалните карневалски прослави.

Швајцарците на референдум изгласаа забрана за носење бурки

Со тесно мнозинство, 52 проценти „за“, 48 проценти „против“, Швајцарците на референдум одлучија да забранат покривање на...

Сара Фемина / 8 март, 2021 7:47

Покрај митото, даночното намалување нема да биде ниту трошок за финансирање на криминални активности, ниту авансно обештетување на делото, одлучи владата.

Швајцарија ги засилува контролите: Oд 2022 година ќе оданочува поткуп и мито

Швајцарските компании од 2022 година веќе нема да можат да одбиваат мито платено на физички лица од даночната основа, утврди...

Рејхан Бајрами / 16 ноември, 2020 8:42

Само оние кои ќе патуваат од Белгија, Чешка, Андора и Ерменија се бара да го одржат карантинот во Швајцарија во рок од 10 дена.

Швајцарија ги отстранува Македонија и Албанија од карантинскиот список!

Федералната влада на Швајцарија во својата најнова одлука класифицираше само четири земји како области со голем ризик. Од...

Рејхан Бајрами / 29 октомври, 2020 7:27

Швајцарија е првата земја на светската топ листа по развој на 5G мрежа, т.е. втора во светот според развојот на 5G мрежата веднаш после Јужна Кореја!

Швајцарија е лидер во Европа за развој на 5G мрежа

Швајцарија почна со развој на 5G мрежата после Словенија, а сега е веќе лидер во Европа.  Швајцарија е првата земја на светската...

Стојче Бушин / 4 октомври, 2020 21:20

Швајцарската народна партија (SVP), која има најмногу мандати во паралементот, повика на референдум за укинување на Спогодбата за слободно движење на луѓето со ЕУ, која е на сила од 2002 година, го побара десничарската партија, а тоа дополнително ќе загрозеше уште шест билатерални спогодби со ЕУ.

Швајцарците убедливо го одбија планот за напуштање на договорот за слободно движење со ЕУ

Швајцарците со големо мнозинство го отфрлиле со референдумот во неделата предлогот на Швајцарската народна партија (SVP)...

Стојче Бушин / 27 септември, 2020 19:20

ОНА командантот имаше приложено психијатриска потврда до надлежните од инвалидската служба во Луцерн, која потврдуваше работна неспособност, поради боледување од параноидна шизофренија. Истата е потврдена и од Швајцарскиот суд.

Ахмети во Швајцарија примал инвалидска пензија за параноидна шизофренија?

Имено се до моментот кога отпатува на македонскиот фронт 2000-та година, иако се смета дека Швајцарија од Ахмети побарала да...

Катерина Крстиќ / 7 август, 2020 18:20

Тој предупреди дека луѓето сепак ќе треба да носат маски, да ја почитуваат хигиената и да се оддалечуваат едни од други за да го контролираат ширењето на вирусот.

ГЛАВЕН ШВАЈЦАРСКИ ЕПИДЕМИОЛОГ: Ќе живееме под заштитни мерки уште две години!

За да се намали ширењето на коронавирусот и да биде ставен под контрола, луѓето ќе треба да живеат под рестриктивни мерки...

Рејхан Бајрами / 3 мај, 2020 13:18

Вкупниот број на починати во Швајцарија е 1.187, според Ројтерс.

ДОБРИ ВЕСТИ ОД ШВАЈЦАРИЈА: Бројот на заразени се намалува од петокот!

Во Швајцарија во последните починаа уште 45 лица, соопшти Агенцијата за јавно здравје. Според Ројтерс, вкупниот број на починати...

Рејхан Бајрами / 21 април, 2020 14:08