Тој го поздрави барањето на Финска и Шведска за влез во НАТО.

Апликацијата за членство во НАТО сега треба да биде одобрена од 30 земји-членки на Алијансата, пренесе Танјуг.

Финска и Шведска официјално поднесоа барање за членство во НАТО

Лидерите на Шведска и Финска денеска ги предадоа барањата за членство во НАТО, а за в четврток е најавен нивен состанок со...

Перо Милчин / 18 мај, 2022 9:56

„Скандинавските земји се како гостилници за терористичките организации“, рече Ердоган по петочната молитва во Истанбул.

Ердоган се противи на членството на Шведска и Норвешка во НАТО

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска изјави дека нема „позитивно мислење“ за членството на Финска и Шведска...

Перо Милчин / 13 мај, 2022 20:47

Авионот АН-30 претходната ноќ прво бил источно од данскиот балтички остров Борнхолм, а потоа полетал кон шведска територија.

Швеѓаните исплашени, затоа што руски воен авион го нарушил воздушниот простор

Руски воен авион вчера накратко го нарушил шведскиот воздушен простор, соопшти шведската армија, пренесува Хина. Авионот...

Мате Парлоф / 1 мај, 2022 8:37

Укинати се и препораките за работа од дома, за избегнување на возрасните да учествуваат на масовни спортски натпревари и кампови, делумно да се одржува настава од далечина на универзитетите и да се носи маска во случај на метеж во јавниот превоз.

Шведска ги укина мерките, ги прекина тестирањата и ги отвори границите

Шведска од денеска ги укина сите епидемиолошки мерки, го прекина масовното и бесплатно тестирање за Ковид-19 и целосно ги...

Рејхан Бајрами / 9 февруари, 2022 11:57

Вчера премиерката Магдалена Андерсон објави нов пакет препораки и релативно благи мерки кои нема многу да влијаат на секојдневниот живот на граѓаните.

Шведска подготви нови мерки против омикрон: ПЦР тест за влез во државата

Три недели откако воведоа ковид сертификати за јавни собири на повеќе од 100 луѓе и нови препораки на почетокот на декември,...

Перо Милчин / 22 декември, 2021 5:44

Во четврток, 14 октомври 2021 година, во Малме, претседателот Пендаровски ќе оствари средба со премиерот на Кралството Шведска, Стефан Лофвен, додека во Гетеборг ќе оствари средба со претставници на Македонскиот сојуз во Шведска.

Пендаровски во работна посета на Шведска

Претседателот Стево Пендаровски, од денеска – 13 октомври 2021 година, среда, ќе престојува во работна посета на Кралството...

Перо Милчин / 13 октомври, 2021 9:14

Премиерот Заев го запозна премиерот Левен со актуелната политичка и економска состојба во Република Македонија, како и мерките за справувањето со пандемијата и процесот на вакцинација.

Заев имаше телефонски разговор со премиерот на Шведска Левен: Ни значи вашата поддршка

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со премиерот на Шведска Стефан...

Мирко Бачиќ / 24 април, 2021 12:15

Новиот закон исто така ќе има обврска да ги обезбедува потребите на членовите на семејството за време на поднесувањето на апликациите за повторно обединување на семејството, што е воведено со привремениот закон.

Шведска ги заострува правилата за постојано вселување

Законскиот план на социјалдемократската влада во коалиција со Зелените, треба да го замени привремениот закон што важи од...

Сара Фемина / 9 април, 2021 5:15