На средбата премиерот на Шпанија, Педро Санчез истакна дека неговата земја е силен поддржувач на Македонија во остварувањето на оваа цел нагласувајќи дека поддржува почеток на преговорите и за Македонија и за Албанија во исто време.

Заев – Санчез: Историска посета со која се зајакнуваат односите меѓу Северна Македонија и Шпанија, прогресивните сили мора да се поддржуваат меѓусебно

На денешната, прва средба на премиерско ниво на шефовите на владите на Македонија и Кралството Шпанија, Зоран Заев и Педро...

Рејхан Бајрами / 12 мај, 2021 19:56

Армијата и спасувачките служби извлекоа 1.500 луѓе од автомобилите што останаа блокирани на патиштата.

Снежна катастрофа во Шпанија однесе 4 животи: Шпанците не го виделе ова веќе половина век- Спасени 1.500 лица од автомобили покриени со снег

Најмалку четири лица загинаа во Шпанија, каде невремето „Филомена“ донесе невидени врнежи од снег, а сообраќајот беше парализиран...

Перо Милчин / 9 јануари, 2021 18:12

Шпанија минатата недела стана првата земја во Европа и шеста во светот која регистрирала милион случаи на заразени со Ковид-19.

Шпанија воведе вонредна состојба: Полициски час од 23 до 6 часот наутро

Шпанската влада прогласи вонредна состојба во земјата поради коронавирусот и воведе полициски час од 23 до 6 часот наутро....

Владо Марин / 25 октомври, 2020 15:13

Ова го објави бриселскиот портал EU Observer, повикувајќи се на неименувани извори во шпанското Министерство за надворешни работи.

ШОК ВЕСТ: Шпанија го признава КОСОВО!

Шпанија би била подготвена да го признае Косово ако постигне договор со Србија. Ова го објави бриселскиот портал EU Observer, повикувајќи...

Рејхан Бајрами / 19 септември, 2020 10:31

Според лекарите, овој симптом е зафатен кај околу 29 проценти од луѓето обележани со корона, а се манифестира како виолетов, кафеав или црвеникав осип на одредени делови од телото.

Забележан најнов симптом на Корона вирусот: Ако го видите ова во устата, веднаш појдете на лекар!

Според лекарите, овој симптом е зафатен кај околу 29 проценти од луѓето обележани со корона, а се манифестира како виолетов,...

Владо Марин / 21 јули, 2020 18:44

Речиси 30 плажи во градот Коста дел Сол беа затворени во неделата, а туристите се вратија од нив во најпосетуваниот дел од денот, пренесува британскиот Дејли Меил.

ОГРОМНИ ГУЖВИ НА ПЛАЖИТЕ ВО ШПАНИЈА: Властите ги затвораат заради вирусот корона

Властите во Шпанија, со цел да го спречат ширењето на вирусот „ковид-19“, наредија затворање на десетина плажи, поради огромните...

Едмонд Бекири / 8 јули, 2020 15:12

Според наодите од студијата, 95% од населението во Шпанија сè уште е подложно на коронавирус, што е далеку од постигнување на таканаречениот колективен имунитет.

ШОК ИСТРАЖУВАЊЕ ВО ШПАНИЈА: Подобро е да не бркаме колективен имунитет! Еве колку жртви би требало да има секоја земја!

Една студија за коронавирус на Шпанија открила дека само 5% од населението во земјата развило антитела на „Ковид-19“, што...

Катерина Крстиќ / 7 јули, 2020 11:03

Туристите ќе поминат низ „тројна проверка“, која вклучува проверка на податоците од каде потекнуваат, мерење на температурата и преземање детални податоци доколку има потреба да се следат.

ШПАНИЈА ОД ДЕНЕСКА ГИ ОТВОРИ ГРАНИЦИТЕ: Нема карантин, ТУРИСТИТЕ СЕ ДОБРЕДОЈДЕНИ!

Шпанија денес ја укинува вонредната состојба прогласена поради пандемијата на коронавирус и ги отвора границите. На посетителите...

Рејхан Бајрами / 21 јуни, 2020 14:35