На Марија Бранјас и беше дијагностициран КОВИД-19, откако Шпанија мораше да биде ставена во карантин во март. Но, по неколку недели поминати во изолација, Бранјас се опорави бидејќи имала само благи симптоми, пишува Би-Би-Си.

МАРИЈА(113) Е НАЈСТАРАТА ЖЕНА ВО ШПАНИЈА И ГО ПОБЕДИ КОРОНАВИРУСОТ: Со недели била во изолација, имала благи симптоми!

Марија Бранјас е најстарата жена во Шпанија. Таа има 113 години и се опорави од коронавирусот, соопштија официјалните лица. На...

Катерина Крстиќ / 13 мај, 2020 11:47

Според Министерството за здравство, закрепнале скоро 140.000 луѓе.

ВИРУСОТ ИСЧЕЗНУВА: Во Шпанија оздравеле 140.000 лица – во последните 24 часа починаа 176 лица!

Шпанија регистрираше уште 176 смртни случаи од коронавирус во последните 24 часа, а за време на пандемијата, вкупниот број на...

Перо Милчин / 12 мај, 2020 20:34

Полицијата не ги објави идентитетите на уапсените, а операцијата е резултат на меѓународната соработка во борбата против тероризмот.

Во ШПАНИЈА уапсен еден од најбараните терористи во Европа!

Во Јужна Шпанија, уапсен е еден осомничените борци на Исламската држава, роден во Египет, опишан како „опасен екстремист“...

Перо Милчин / 21 април, 2020 21:35

Шпанците купиле 80 проценти повеќе пиво и 60 проценти повеќе вино во текот на изминатата недела за разлика од претходната недела, се вели во извештајот на Инфортхаил.

ЗАБОРАВИЈА НА ТОАЛЕТНАТА ХАРТИЈА: Целосниот карантин ги промени навиките, Шпанците сега панично ги купуваат овие намирници!

Тоалетна хартија веќе не е проблем. Шпанските продавници сега полни со тоалетна хартија. Наместо тоа, откако Шпанија стана...

Катерина Крстиќ / 3 април, 2020 19:08

Бројот на починати се искачи на 8.189, во однос на 7.340 во понеделникот.

ШПАНИЈА ВОВЕДЕ ОПШТ КАРАНТИН: Забрането движење на СИТЕ, освен на лекари, војска и полиција!

Шпанија воведе општ карантин низ целата земја. Само лекарите, војската и полицијата е дозволено да се движат во Шпанија. Во...

Перо Милчин / 31 март, 2020 14:04

Во Шпанија, бројот на заразени лица денес се искачи на 33.089 и е најранливата европска земја по Италија.

ТАГА: Во Мадрид повеќе нема место ни за мртвите- лизгалиштето го претворија во мртовечница

Ледената сала во Мадрид ќе се користи како импровизирана мртовечница за жртвите на короната на вирусот, соопштија денеска...

Сара Фемина / 23 март, 2020 20:57

Болниците се преполни и немаат повеќе кревети, поради што пациентите се принудени да лежат по ходниците.

ПОТРЕСНИ ФОТОГРАФИИ ОД ШПАНИЈА: Пациенти лежат на под во ходникот на болницата!

Со повеќе од 28.000 заразени и над 1.700 смртни случаи од корона вирус, Шпанија е најтешко погодена со новата болест покрај Италија. ...

Едмонд Бекири / 7:56

Ако работите не одат како што треба, ќе трае меѓу три или четири месеци “, рече претставник на центарот за мониторинг коронавирус во шпанското Министерство за здравство, Фернандо Симон.

ШПАНСКИ ЛЕКАР ЈА РАЗРЕШИ МИСТЕРИЈАТА? Епидемијата ќе трае 4 месеци (видео)

Во Шпанија, втората земја во Европа која страда од коронавируси по Италија, епидемијата може да трае четири месеци, изјави...

Сара Фемина / 13 март, 2020 9:22