„Теле 2“Арената во Стокхолм беше „обоена“ во „црвено–бело“, во знакот на Хрватска, најмалку 10.000 фанови имаше на трибините.

Шпанија го одбрани европскиот трон- Хрватска не успеа да стане Европски шампион

Репрезентацијата на Шпанија успеа да ја одбрани титулата на Европското првенство во ракомет. „Теле 2“Арената во Стокхолм...

Сара Фемина / 26 јануари, 2020 19:58

Социјалистичката партија победи на повторените општи избори во ноември, но, како и на гласањето во април, не освои мнозинство. По гласањето од минатиот месец Педро Санчез и лидерот на левичарската партија „Унидас Подемос“, Пабло Иглесиас, соопштија дека постигнале договор за состав на коалициска влада. Тоа, меѓутоа, не беше доволно Санчез да помине на евентуално гласање доверба во Конгресот и тој затоа продоложи да преговора со други партии, во случајов со ЕРЦ.

Шпанија ќе добие нова влада меѓу 2 и 5 јануари?

Сосема е извесна спогодбата меѓу шпанската Социјалистичка партија (ПСОЕ) и Каталонската републиканска левица (ЕРЦ), што го...

Катерина Крстиќ / 31 декември, 2019 17:00

Откако сите останати членки го ратификуваа договорот за НАТО се чека само уште на Шпанија која треба да формира влада.

Заев добил ветување од шпанскиот премиер за брза ратификација на протоколот за НАТО

На самитот на НАТО во Лондон, шпанскиот премиер Пендро Санчез му дал ветување на македонскиот премиер Зоран Заев дека Шпанија...

Катерина Крстиќ / 5 декември, 2019 8:42

„Имам тумур на мозокот и до крајот на животот ќе мора да бидам по лекарски надзор. Туморот е бенигден и не расте. Секоја година морам да одам на магнетна резонанца“ - рече Ирене.

Убавата и позната водителка ги шокираше сите: Имам тумор на мозокот!

Ирене Жанкера е добро позната на љубителите на спортот во Шпанија. Оваа 33 – годишна спортска новинарка и водителка работеше...

Сара Фемина / 25 октомври, 2019 21:21

Запрашан за ставот на официјален Мадрид во однос на доделување датум за отворање на преговорите за членство на земјата во ЕУ на претстојниот Совет на Унијата закажан за 15 октомври Сера вели дека Македонија е пример за добрососедство.

Емилио Сера: Македонија има важна заслуга за стабилноста во регионот и ЕУ тоа треба да го земе предвид

Шпанија ги поддржува вашите европски стремежи во последниве години. Ќе продолжиме и во иднина. Свесни сме за важниот придонес...

Катерина Крстиќ / 11 октомври, 2019 11:23

Како што објавија шпанските медиуми, околу 28 лица, од кои повеќето се деца, се здобиле со повреди во инцидент кој се случил во луна парк во близина на Севиља.

Луѓето летале како кукли: Хорор во Луна Парк – вртелешка се распадна, повредени деца и возрасни

На шпанските медиуми се појави морничаво видео од забавен парк, вртелешка се распари и повреди и деца и возрасни. Вртелешка...

Весна Петровска / 8 јуни, 2019 18:27

Во куќата во која што живее Ј.А во Валенсија, упаднале специјалци со цела опрема и во сефот пронашле 24.000 евра.

Уапсена Србинка како главен НАРКО-БОС во Шпанија. Плантажите и ги чувале Срби со оружје

Србинка уапсена во Шпанија, за сомневање на продажба на тешки дроги. Откриено е дека државјанка од Србија имала најмалку...

Перо Милчин / 28 февруари, 2019 20:59

Португалецот беше обвинет за присвојување на сума од 3,3 милиони евра.

Жозе Мурињо зад решетки ? Осуден на 12 месеци затвор

Шпанските власти објавија дека, поранешниот менаџер на Манчестер Јунајтед, Челзи, Реал Мадрид, Интер и Порто, Жозе Мурињо...

Рејхан Бајрами / 5 февруари, 2019 15:57