Генерал Франко важеше за диктатор по владеење а за фашист по убедување

Генерал Франко конечно ќе замине во историјата

Шпанската влада усвои законски амандмани со кои се овозможува посмртните остатоци на диктаторот Франциско Франко да бидат...

Мирко Бачиќ / 26 август, 2018 8:29

Викнал "Алаху Акбар" и тргнал во полициската станица во Каталонија при што го застрелале на самото место

Убиен вооружен маж кој се обидел да нападне полициска станица во Барселона

Викнал “Алаху Акбар” и тргнал во полициската станица во Каталонија при што го застрелале на самото место. Шпанската...

Мирко Бачиќ / 20 август, 2018 10:36

Возачот кој бил запрен при рутинска контрола бил позитивен на тестовите за канабис - амфетамини / метамфетамини - кокаин како и алкохол

Возач бил позитивен на секоја дрога при тест од полицијата

Шпанската полиција застанала возач на северно источниот дел од земјата поради рутинска контрола за алкохол и дрога. Како...

Мирко Бачиќ / 17 август, 2018 7:41

Од почетокот на годината преку Средоземното Море во Шпанија пристигнаа над 25.000 мигранти што е тројно повеќе во споредба со истиот период лани

Шпанската крајбрежна стража спаси 524 мигранти

Припадници на шпанската крајбрежна стража во текот на вчерашниот ден во водите на Гибралтарскиот Проток и во Алборанското...

Мирко Бачиќ / 16 август, 2018 10:28

Силва во дресот на Шпанија одигра 125 натпревари, а дебитираше во 2006 година

Силва се повлекува од репрезентацијата на Шпанија

Фудбалерот Давид Силва соопшти дека се повлекува од шпанската репрезентација. Силва во дресот на Шпанија одигра 125 натпревари,...

admin@magazin / 14 август, 2018 8:30

НАТО е кога шпански авион од воена база во Литванија на грешка ја гаѓа со ракетен проектил Естонија

Естонија побара од Столтенберг НАТО да го објасни инцидентот

Естонија го повика генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг да го истражи вчерашното случајното лансирање на ракета...

Мирко Бачиќ / 9 август, 2018 6:44

Инцидент на шпанската авијација во базата во Естонија

Што ти е НАТО: Шпански воен авион на грешка испали проектил врз Естонија

Шпански борбен авион стациониран во Литванија по грешка за време на обука испушти ракета над југозападна Естонија. Притоа...

Мирко Бачиќ / 8 август, 2018 12:10