Спровдена акциска контрола за техничка исправност на возилата кои вршат јавен превоз на патници

Засилени контроли на јавниот превоз- до сега се откриени 35 возила со неисправни сопирачки

Откако се испостави дека кобната несреќа кај Ласкарци, во која загинаа 16 лица,  се случила поради неприспособена брзина...

Катерина Крстиќ / 21 март, 2019 20:31

Новите пресметки покажуваат дека таквите измени ќе го чинат градот 15 милиони евра годишно.

Бесплатен јавен превоз во Париз за деца до 11 години

Париз е подготвен да обезбеди бесплатен јавен превоз за сите деца на возраст под 11 години. Од септември оваа година треба...

Рејхан Бајрами / 4 февруари, 2019 10:58

Од наредната година актуелната влада во Луксембург воведува бесплатен јавен превоз.

Луксембург – Од 2019 година бесплатен превоз за автобуси и возови

Од наредното лето 2019 година,новата коалициска влада во Луксембург на чело со премиерот Хавиер Бетел најави целосно бесплатен...

Сара Фемина / 6 декември, 2018 19:48

Иако поголемите градови се соочуваат со енормно загадување на воздухот, а Скопје е во топ петте најзагадени градови во светот, Владата ќе ги поскапи билетите во градскиот превоз

Поскапува градскиот превоз, нова “еколошка мерка” на владата

Иако неофицијално, се потврдуваат информациите дека ќе поскапуваат автобуските билети во градскиот превоз. По дознавањето...

Мартин Попоски / 13 ноември, 2018 7:41

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска по само еден протест на битолските превозници го реши проблемот, низ Битола ќе вози "отпадот" од ЈСП Скопје

СДСМ во Битола ги реши превозниците, ќе сообраќаат 50 годишни автобуси на ЈСП Скопје

Автобуси стари повеќе од 50 години, добиени од страна на ЈСП Скопје, ќе се обраќаат на улиците во Општина Битола. Овие автобуси...

Мартин Попоски / 9 октомври, 2018 13:33