Венецијанската комисија ја поздравува подготвеноста на властите на Македонија за подобрување на јазичната состојба на немнозинските заедници.

Венецијанската комисија оценува дека Законот за јазиците ќе го загрози функционирањето на целиот судски систем!

„Многу одредби од Законот за јазици (од 2018 година) ги надминуваат европските стандарди дефинирани особено во Рамковната...

Сара Фемина / 7 октомври, 2019 8:51

Не стивнуваат рекациите по повод авантурата на Бујар Османи

Братот на Ермира Мехмети до Османи: Да отидеше до Мала Речица и да побараш да стават државно знаме

Поранешен активист на Шарената револуција, а сега советник на генералниот секретар на СДСМ, Замир Мехмети ја критикува акцијата...

Узунов Бобан / 17 септември, 2019 14:58

Одредбите од законот за јазици за банкнотите и униформите висат на конец

Одредбите од законот за јазици за банкнотите и униформите висат на конец, последен збор ќе има Венецијанската комисија

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи изјави дека попладнево ќе оствари средба со делегацијата на Венецијанската...

Узунов Бобан / 5 септември, 2019 14:04

Во Македонија има правен преседан Уставниот суд за вакво објавување на законите

Одлука на Уставниот суд на РМ: Не може да има закон само со потпис на Претседателот на Собрание

Со Одлука на Уставниот суд на Република Македониија бр. У.бр.141/1997 и У.бр. 146.1997 укинат е Указот за прогласување на законот за...

Узунов Бобан / 16 јануари, 2019 10:23

Законот за употреба на јазиците објавен без потпис на претседателот Иванов повлекува одговорност кај надлежните институции ?

Кое кривично дело е сторено со објавувањето на Законот за јазици во Службен весник ?

Со објавувањето на Законот за употреба на јазиците без потпис на претседателот Ѓорѓе Иванов направен е преседан што не се...

Узунов Бобан / 15 јануари, 2019 10:21

Власта ќе ја заобиколи институцијата Претседател, некој дебело ќе одговара

Џафери: Договорот со Грција и законот за јазици во “Службен весник” без потпис на Иванов

Претседателот на обранието, Талат Џафери на прес конференцијата со новинарите во петокот, најави дека на 5-ти или 6-ти јули...

admin@magazin / 2 јули, 2018 12:45