Утринава бил сослушан и сопственикот на превозната фирма „Беса Транс“ и тој е достапен за македонските истражни органи, соопштија од македонското и од бугарското обвинителство. Дали за него ќе следува мерка притвор, ќе одлучува надлежниот јавен обвинител.

Соптвеникот на „Беса транс“ бил на распит, бугарското обвинителство најави расчистување на случајот

Државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата...

Перо Милчин / 27 ноември, 2021 11:51

„Според бугарското обвинителство се спасиле 8 патници и дека тоа го забележал сведок. Што се однесува до списокот, во кој недостасува лице од ОАЕ, и за кое се вели дека е осмиот патник, немаме таква информација се уште. Од тоа што знам е дека патниците често ги менувале седиштата од еден во друг автобус, кога одмарале на бензински пумпи. Не знаеме какво ќе биде својството во постапката на сопственикот на компанијата, информира Јовески.

Јовески: Нема траги од експлозив на автобусот

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека очигледно било дека не биле...

Перо Милчин / 26 ноември, 2021 7:21

На обвинителството му требаат одредени факти и наоди. Тие наводи во кривичната пријава кои се поткрепени со докази обвинителството треба да процени дали се доволни за отварање на истрага.

Обвинителот Јовевски: Кривична пријава против Лидија Димова за 4 кривични дела

Јавниот обвинител Љубомир Јовевски во 24 анализа зборуваше и за случајот со скандалот со националната агенција за европско...

Рејхан Бајрами / 27 октомври, 2020 21:59

На средбата се разговараше за потребите на Јавното обвинителство и зајакнување на кадровските капацитети што би довело до подобрување на ефикасноста во постапувањето по предметите.

Прва официјална средба на министерот за правда Маричиќ со Јавниот обвинител Јовески: Тема- Спроведувањето на Законот за Јавното обвинителство

Пред два дена во Министерството за правда се одржа првата официјална средба на министерот за правда Бојан Маричиќ со Јавниот...

Владо Марин / 10 септември, 2020 7:40

Боки 13 во неколку наврати бараше средба со републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески, но средбата не се реализираше

Детали од записникот на Боки 13: Стравувам за мојот живот, инсистирам строго доверливите информации да му ги кажам само на Јовески

Првоосомничениот во случајот Рекет, Бојан Јовановски, кој доби казна 9 години затвор, како обвинет во случајот „Рекет“, поднел...

Катерина Крстиќ / 20 јуни, 2020 16:36

Очекуваме, подвлекува тој, одговорност за сите инволвирани во незaконските и рacипнички дејствија во изминатиот период од СЈО. Доколку тоа не се случи сега, со сигурност ќе се случи по 12 април, кога со Обновата ќе се врати и правната држава.

СЕ ЗАТАШКУВА АФЕРАТА „КЕШ“: Јовески наместо да спроведе истраги кон СЈО, целосно сака да го преземе

Институцијата со чија помош беше извршен милионски рeкeт и од чија што сметка беа исплаќани милионски суми на лица блиски...

Весна Петровска / 5 декември, 2019 16:16

Денеска во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ние одржавме колегиум и ги разгледавме овие прашања. Таа изјава не треба да се сфати како притисок врз судиите.

Јовески за ИРЛ: Русковска беше разочарана од одлуката на апелационите судии

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и...

Катерина Крстиќ / 20 ноември, 2019 19:43