Тој додаде дека писмата коишто Катица Јанева од притвор му ги пратила на Јовески не се љубовни писма за тој да ги крие...

Зошто Јовески ги крие писмата од Јанева, цениме дека не се работи за љубовни писма

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошовски вели дека тоа што најмногу ги интересира пратениците од најголемата македонска...

Катерина Крстиќ / 30 јануари, 2020 15:42

Член 109 апсолутно и став 1 и став 2 не им е место во Законот за јавно обвинителство, зошто значи директно мешање на законот во работата на советот на јавни обвинители.

Силјановска: Законот преку член 109 директно се меша во надлежноста на Советот на јавни обвинители

На денешната јавна расправа за Законот за Јавно обвинителство, универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова,...

Катерина Крстиќ / 28 јануари, 2020 16:10

Министерката Дескоска во септември 2019 изјави дека донесувањето на Законот за обвинителство не е неопходно!

Законот за обвинителство пред тешки преговори

За денеска е закажана кратка средба за обнова на разговорите меѓу власта и опозицијата за новиот закон за обвинителство,...

Данаил Михајловски / 21 јануари, 2020 10:20

Денеска во Јавното обвинителство на Република Северна Македонија ние одржавме колегиум и ги разгледавме овие прашања. Таа изјава не треба да се сфати како притисок врз судиите.

Јовески за ИРЛ: Русковска беше разочарана од одлуката на апелационите судии

Јавниот обвинител Љубомир Јовески во интервју за ИРЛ вели дека неговата колешка Вилма Русковска реагирала импулсивно и...

Катерина Крстиќ / 20 ноември, 2019 19:43

Неофицијално, станува збор за осомничената Јасна Мандиќ, која, заедно со Миле Јовановски, се сопственици на телевизијата „1ТВ“. Првоосомничен е Боки 13, кој е во притвор од 15 јули за случајот „Рекет“.

Истрагата за Рекет се проширува на уште четири лица-осомничен и таткото на Боки 13, се бара притвор за Мандиќ

Покрај пратеничката Фросина Ташевска Ременски, осомничени во новата истрага на Обвинителството за организиран криминал...

Катерина Крстиќ / 9 октомври, 2019 16:02

Проверени се определни жиро сметки на лицата кои се осомничени, сефови и други околности.

Јовески за КОД: Не би поштедиле некој политичар ако е вмешан во “Рекет”

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовевски за КОД, изјави дека не е информиран и не знае дали Јанева присуствувала на...

Катерина Крстиќ / 22 септември, 2019 23:19

Висината, сумата на надоместокот не се открива бидејќи е службена тајна и се исплатува врз основа на доверливи договори потпишани со сите чија задача е преслушување на бомбите, односно нелегално снимените телефонски разговори.

КОД открива: Јанева земала плата од 105.000 денари плус таен надоместок, Јовевски 80 илјади денари

Шокантни детали откива емисијата „Код“ за специјалните јавни обвинители, кои добивале надоместок поради доверливоста...

Катерина Крстиќ / 23:09

Во име на владеењето на правото, прашањата поврзани со СЈО, правно и законски можат и треба да бидат решени само со нов закон

Калкашлиева: Писмата на Јанева не можат да бидат основа за предметите на СЈО

Судијката во пензија, Милојка Калкашлиева, поранешен член на Врховниот суд, со свој став за притворските писмата на Катица...

Данаил Михајловски / 14 септември, 2019 11:09