Џафери не дојде на комисиската расправа што се води за него. Тој е поканет на седницата, но нема обврска да присуствува.

Ќе нема расправа за Талат Џафери, бидејќи мнозинството го отфрли дневниот ред

Ќе нема расправа за Талат Џафери, бидејќи мнозинството го отфрли дневниот ред! Вие што сте на плата и уште си е.авате мајката“,...

Мате Парлоф / 6 јуни, 2022 13:13

Од СДСМ и ЛДП се изјаснија дека ова е дел од стандардниот политички циркус на ВМРО-ДПМНЕ со цел дефокус од реалните проблеми!

ВМРО-ДПМНЕ денеска поднесува интерпелација за Џафери

Од ВМРО-ДПМНЕ очекуваат дека власта, предводена од СДСМ ќе гласаат за оваа интерпелација! Од СДСМ и ЛДП се изјаснија дека...

Перо Милчин / 30 мај, 2022 9:38

По вчерашниот ден во кој ние пратениците бевме заклучени во пленарната сала по наредба на Талат Џафери веќе е кристално јасно дека Собранието не е е повеќе демократска институција туку институција заробена од еден автократ кој што си дозволува да се однесува како Собранието да е приватна своина, непочитувајќи никаков Деловник и пред се крши основни човекови права“, изјави Мицевски!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата ќе поднесат интерпелација за Џафери

Интерпелација на претседателот на Собранието Талат Џафери ќе поднесат Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова...

admin@magazin / 26 мај, 2022 12:45

Претседателот на комисијата Панчо Минов за ТВ 24 вели дека комисија ќе има.

ИДНАТА НЕДЕЛА КОМИСИЈА ЗА СКАНДАЛОЗНОТО ОДНЕСУВАЊЕ НА ЏАФЕРИ

Собранискиот спикер Талат Џафери најверојатно уште идната недела пред Комисијата за мандатно имунитетни и деловнички прашања...

Едмонд Бекири / 20 мај, 2022 18:05

Лавина реакции во јавноста и молк од претседателот на Собранието Талат Џафери предизвика објавената аудиоснимка на која се слуша како тој им вика употребувајќи вулгарни зборови на собраниски службеници по завршување на пленарна седница

Се бара оставка на Џафери: Недостоен е да го води Собранието!

Фрапирани сме од примитивизмот на Талат Џафери, кој ја извршува должноста претседател на Собранието, кој мислејќи дека камерите...

Перо Милчин / 13 мај, 2022 16:08

„Во врска со тоа дали Бугарите ќе бидат трет народ по бројност не можам да ви одговорам затоа што немам информации во врска со резултатите и не би сакал да шпекулирам за нешто за што немам поткрепа“, додава Џафери.

Џафери: Не знам колку Бугари ќе излезат на резултатите од пописот

„Планирано е со врзан потпис претседателот и потпретседателот на Заводот за статистика на 31 Март да ги верифицираат и објават...

Рејхан Бајрами / 3 март, 2022 5:34

„Не можам со сила да ги натерам пратениците да изберат уставни судии“ – рече во 24 Анализа претседателот на Собранието Талат Џафери.

ЏАФЕРИ: НЕ МОЖАМ ДА ГИ ТЕПАМ СО СТАП ДА СЕ ДОГОВОРАТ

Уставниот суд чека пратениците да се договорат за мнозинство во собраниската Комисија за избори и именувања. „Не можам...

Рејхан Бајрами / 17 февруари, 2022 18:59

Тој јавно упати апел до претседателот на Собранието Талат Џафери, да ја свика Комисијата за избори именување е функционална.

МИЦКОСКИ: ЧАС ПОСКОРО ДА ИМА ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ

Одговорно е час поксоро да има предвремени избори зашто државата тоне во економска криза и КОВИД пандемија, луѓето ги губат...

Рејхан Бајрами / 9:30