Небулозите, надвор од секаков здрав разум, со кои во подолг период се соочуваме во релациите со Министерството за култура, од кои мал дел се познати на јавноста, за Скопскиот џез фестивал се веќе неподносливи.

2021 година без Скопски џез фестивал?Министрите не сакале ниту да слушнат?

2021 година без Скопски џез фестивал? Ве информираме дека одржувањето на јубилејното 40-то издание на фестивалот (20-24 октомври)...

Сара Фемина / 8 март, 2021 10:22

Во фокусот на фестивалот се македонските џез музичари и промоција на македонската џез музика.

ПРВО ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ „КРАЈ ВАРДАРОТ ЏЕЗ” ВО МКЦ ПАРК

Во организација на дискографската куќа ПМГЏЕЗ на 23 и 24 јули, во паркот позади МКЦ ќе се одржи првото издание на фестивалот...

Стојче Бушин / 21 јули, 2020 11:04

За Дејвид Торн (20 часот) и Фред Фрит (22 ч.), ова ќе биде прв настап во рамките на Скопскиот џез фестивал.

Започна џез фестивалот во Скопје: „Омилениот“ гитарист на Дејвид Боуви го отвора 38. скопски џез фестивал!

Од вечерва 17- октомври па па се до 20-ти октомври, ќе се одржи 38-то издание на еден од нашите најубави и најреномирани музички...

Сара Фемина / 17 октомври, 2019 22:03

Интервју со Гоце Стевковски, тапанар, музички автор и претседател на Здружението на џез-уметници на Македонија

Гоце Стевковски: Се е процес на созревање

Неодамна македонската звучна колекција ја збогати уште еден извонреден албум. Станува збор за „Homage To A Dreamer“, дело на тапанарот...

admin@magazin / 5 јули, 2018 9:45