Том Стејер - кој неуспешно се бореше за претседателската номинација на Демократската партија за 2020 година - и либералниот финансиер Џорџ Сорос се именувани за финансиски придонеси во новиот клип „Refuse Fashism“, организација посветена на отстранување на претседателот од Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс.

ОБЈАВЕНИ ТАЈНИ СНИМКИ: Сорос го руши Трамп, еве на кој познат милионер му дава пари (ВИДЕО)

Како дел од серија тајно снимени видеа во кои се откриваат левичарски организации како Антифа, Проект Веритас објави снимки...

Катерина Крстиќ / 12 јуни, 2020 22:13

Texas Tribune објави дека Су Пинер, претседател на Републиканската партија во округот Комал, минатата недела сподели објава на Фејсбук со слика на Сорос а под неа стои текст на кој пишува: „Плаќам бели полицајци за убиство на црни луѓе“. И тогаш им плаќам на црнците да се бунат затоа што расните војни ги задржуваат овците во трлото“.

НЕ МОЖЕА ПОВЕЌЕ ДА МОЛЧАТ: Џорџ Сорос стои зад протестите во САД?

Неколку републикански функционери во Тексас се наоѓаат под оган поради објавувањата на социјалните медиуми кои сугерираат...

Катерина Крстиќ / 10 јуни, 2020 10:18

Сорос рече дека ЕУ треба да има кредитен рејтинг на ААА за издавање вакви обврзници, поради што треба да има овластувања за наплата на данок за да ги покрие трошоците на обврзниците.

КОРОНАВИРУСОТ И НАТАМУ И СЕ ЗАКАНУВА НА ЕВРОПА: Сорос нуди решение, милијардерот реши да се вмеша, но дали треба да го послушаат?

Милијардерот и филантроп Џорџ Сорос во петокот истакна дека пандемијата на коронавирус се заканува за опстанок на Европската...

Катерина Крстиќ / 22 мај, 2020 19:36

Синот на Џорџ Сорос, Александар на Твитер објави фотографија од средбата со македонскиот премиер Зоран Заев.

СИНОТ НА ЏОРЏ СОРОС И ЗАЕВ ВО ДРУЖБА: “Поминав одлично време со премиерот ЗАЕВ”

Синот на Џорџ Сорос, Александар на Твитер објави фотографија од средбата со премиерот на Република Македонија, Зоран Заев. „Одлично...

Сара Фемина / 31 август, 2019 15:20

Поранешниот прв "соросовец", режисерот Владимир Милчин, со став дека ДУИ максимално уживаат во поволностите од рамковниот договор, и скептицизам за Преспанскиот

Функционерите на ДУИ се заштитени мечки, добиваат плата и кога не одат на работа

Поранешниот прв човек на Фондацијата на Џорџ Сорос, Отворено Општество Македонија, Владмимир Милчин, со свои ставови по однос...

Мартин Попоски / 13 ноември, 2018 13:23

Опозиционата Нова Демократија, до обвинителот на Врховниот суд на Грција, достави видео запис во кој Коѕијас тврди дека Каменос обвинил министри дека се финансирани од Сорос

Оставката на Коѕијас и случајот “тајни фондови”стигнаа на Врховен суд

Нова демократија, преку заменикот надлежен за правда, господинот Карагунис, до обвинителката од Врховниот суд, госпоѓата...

Мирко Бачиќ / 26 октомври, 2018 7:10

Џон Милер, шефот на антитерористичкиот оддел од Њујорк,, рече дека постои основано сомневање дека исто лице ги испратило пакетите со експлозив адресирани до Си-ен-ен, Џорџ Сорос, семејството Клинтон и Барак Обама.

ФБИ: Пакетите со експлозив ги испратило едно лице!

Гувернерот на Њујорк, Ендрју Куомо, рече дека нема да биде изненаден доколку се најдат уште сомнителни пакети бидејќи еден...

Македонка Димкин / 24 октомври, 2018 23:48

Владата во суштина започна проект за креирање нов "граѓански сектор" а УСАИД помага со поддрша која е раководена од Делина Фицо, поранешна сопруга на Еди Рама

Откако си го вработи “граѓански сектор”, Владата и УСАИД ќе “формираат” нов

Владата на Македонија на 93-тата седница ја разгледа и предлог-стратегијата за соработка и развој на граѓанскиот сектор...

Мирко Бачиќ / 10 октомври, 2018 13:14