Иако Џошуа важеше за голем фаворит против предизвикувачот од Украина, сепак во рингот ситуацијата беше поинаква, а Украинецот од старт влезе агресивно во мечот и после 12 рунди, едногласно судиите пресудија дека победник е Усик.

Ентони Џошуа падна на колена: Олександер Усик е нов светски боксерски шампион

Олександер Усик (34) е нов светски првак во тешка категорија откако вечерва сензационално го победи досегашниот носител на...

Перо Милчин / 26 септември, 2021 0:50

Интересно е што приходот на Џошуа ќе биде 88 милиони долари, што е за 7 пати повеќе, од она то треба да го заработи актуелниот бранител на титулата во верзиите на ВБА, ИБФ, ВБО и ИБО.

БОРБА ЗА СВЕТСКА ТИТУЛА: Џошуа ќе заработи 7 пати повеќе од Руиз на утрешната борба во С. Арабија

Актуелниот светски шампион во тешка категорија, Енди Руиз, ќе заработи 12 милиони долари за борбата со Британецот Ентони Џошуа,...

Сара Фемина / 6 декември, 2019 20:16

Џошуа успеа да прати Руиз на подот во почетокот на третата рунда, но Мексиканецот со фантастична размена на ударци успева со иста мера да му врати на Британецот.

ЕНДИ РУИЗ МУ ЗАДАДЕ ШОК НА СВЕТОТ: БОКСЕРСКИОТ ШАМПИОН ЏОШУА НОКАУТИРАН!

Енди Руиз е новиот светски шампион. Мексиканецот во „Медисон Сквер Гарден“ го шокираше светот и го победи Ентони Џошуа со...

Перо Милчин / 2 јуни, 2019 9:42

Во 2019 година не очекува уште еден извонреден боксерски меч, помеѓу Британскиот славен боксер Ентони Џошуа и Американецот Џелер Милер.

Жестока боксерска пресметка помеѓу Џошуа и Милер во 2019 година

Ентони Џошуа најавува пресврт за борбата на 13 април и наместо борба со Дионтеј Вајлдер, со кого нема шанси да се сретне поради...

Сара Фемина / 20 декември, 2018 7:28