Агенцијата донесе одлука и да се проверува скриена сопственост во телевизијата, откако Боки 13 излегуваше со тврдење дека е сопственик, а нејзини сопственици беа неговиот татко, Миле Јовановски и потпретседателката на Меѓународен сојуз, Јасна Мандиќ, двајцата осомничени во проширената истрага за „Рекет“.

АВМУ ќе ја одземе дозволата за работа на 1ТВ

1ТВ, телевизијата чиј неформален сопственик беше Бојан Јовановски – Боки 13, првообвинет во случајот „Рекет“ ќе остане без...

Катерина Крстиќ / 22 октомври, 2019 21:08

Наводно како што изјавил Дамјаноски за ИРЛ, дека инвеститорот во чие име настапува се премислил, бидејќи првичниот договор бил на помала сума, но откако УЈП ја блокирала сметката за неплатени даноци сумата се зголемила на околу 400.000 евра.

Пропадна продажбата на 1 ТВ, инвеститорот се повлекува, долгот бил огромен!

Пензионерот Богдан Дамјановиќ за кој утринава беше соопштено дека склучи договор за купување на 1 ТВ, сепак  ќе го раскине...

Катерина Крстиќ / 16 октомври, 2019 18:58

Имено станува збор за 77-годишниот Богдан Дамјановски кој живее во скопската населба Кисела вода а за него воопшто ништо не се знае.

Нема повеќе шпекулации- oва е новиот сопственик на 1ТВ

Додека во јавноста се шпекулира кој е новиот сопственик и непознатиот човек кој вчера се понудил да ја купи 1ТВ конечно денеска...

Катерина Крстиќ / 10:59

Имено претседател на Меѓународниот сојуз беше Бојан Јовановски, БМЈ груп во чија сопственост беше 1 ТВ и Томато продукција во чии простории всушност беше сместена телевизијата. За нив ќе има кривични пријави, бидејќи Управата за јавни приходи утврдила дека не платиле данок на добивка, ДДВ и персонален данок во вредност од 325.000 евра.

Непознат човек се понудил да ги плати долговите од 20 милиони евра на фирмите на Боки

Лице кое не е многу познато во јавноста се пријавило да ги преземе фирмите и да ги плати долговите на Меѓународниот сојуз,...

Катерина Крстиќ / 15 октомври, 2019 15:15

Јас како главен уредник од првиот ден имав хонорар од 50 илјади денари, не евра да не се збуните, и целиот износ го примав не на рака туку преку авторска агенција со платен персоналец.

КАБРАНОВ ЈА ОТВОРИ ДУШАТА: „Од Боки 13 добив кошула, марама и 70 илјади денари„

Свесен сум дека 1тв и пред тоа беше но со аферата и посилно ќе биде вреќа за боксирање и офирање на, како што не викате, ѕвезди,...

Сара Фемина / 6 септември, 2019 17:38

„По куса пауза, информативната редакција на 1ТВ во согласност со зацртаните програмски определби продолжува со вести и информативни содржини.

1ТВ вечерва повторно СТАРТУВА И ГИ ПАЛИ КАМЕРИТЕ: УРЕДНИК – САШО ОРДАНОВСКИ!

После седумдневна пауза 1ТВ вечерва во 20 часот, повторно ќе се врати со информативно издание, соопштија на нивната веб-страница. Како...

Рејхан Бајрами / 31 јули, 2019 16:20

Елена Џугуманова, која исто така го уредуваше последниот централниот дневник на телевизијата вели дека иднината на медиумот е доведена во прашање.

НЕИЗВЕСНА СУДБИНАТА НА 1ТВ – Вработените одат на колективен одмор

Сите вработени во 1ТВ од денеска  се на колективен одмор, а останува неизвесно и дали ќе се вратат на работа. Ова следува откако...

Валерија Петрова / 24 јули, 2019 21:08