Мартинијан Кириловски со песната „Сто пати на ден“ чиј автор е Ристо Самарџиев ја освои првата награда на „Макфест 2019“. Ова е негово шесто учество на фестивалот, каде ја почна и својата музичка кариера, на Самарџиев, пак, ова му е седма победа во Штип.

Го отвори и затвори фестивалот: Мартинијан Кириловски е победник на „Макфест 2019“!

Макфест и оваа година докажа дека е најдобар фестивал во земјава, каде најдобриот победува. И оваа година како и секоја учество...

Весна Петровска / 15 октомври, 2019 12:35

Гласањето за Радио-наградите на Евровизија 2019 година траеше од 1 до 10 јуни, а фановите и слушателите на Евровизискиот натпревар низ светот одлучуваа кому ќе му припаднат трофеите.

Тамара се закити со признание: Избрана за најдобар женски вокал на Евровизија!

 Македонската претставничка Тамара Тодевска, го доби признанието за  најдобар годинашен женски евровизиски вокал. Ова...

Сара Фемина / 11 јуни, 2019 19:35

Партијата на претседателот Емануел Макрон доживеа пораз, со 22,5 отсто од гласовите, односно листата предводена од Натали Лоазо ќе има меѓу 20 и 24 седишта.

ФРАНЦИЈА ШОКИРАНА – ЛЕ ПЕН ГО ПОБЕДИ МАКРОН., ГОТОВ Е СО СОРОС

Според првите проценки од денешното гласање победи на европските избори во Франција победи партијата Националниот собир...

Македонка Димкин / 26 мај, 2019 23:11

Холандија е победник на Евровизија 2019 кое се одржа во Тел Авив, Израел.

ХОЛАНДИЈА ПОБЕДНИК НА ЕВРОВИЗИЈА 2019 ВО ИЗРАЕЛ !

Холандија е победник на овогодинешниот натпревар за најдобра песна на “Евровизија„ Холандија е победник на Евровизија...

Сара Фемина / 19 мај, 2019 1:08

Министерот Спасовски вчера им се заблагодари на сите граѓани и на институциите за одлично спроведените претседателски избори и изјави дека течеле одлично како што и доликува на една демократска земја.

Трегедија во скопско Лисиче: Во текот на гласањето почина човек на изборно место!

Во Македонија вчера се одржаа претседателските избори кои се одвиваа мирно, фер и демократкски  кои воедно се сметаат...

Весна Петровска / 6 мај, 2019 10:34

Пендаровски изјави дека неговата прва посета ќе биде или во Брисел или на некоја од нашите соседни држави, бидејќи добрососедските односи се предуслов и за соработката со официјален Брисел.

(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски: “Ви благодарам и фалиминдерит мој мил народе”

Новиот Претседател на Република Македонија, Стево Пендаровски на прес конференцијата ги поздрави на албански и македонски...

Рејхан Бајрами / 5 мај, 2019 23:37