Ќе дојдеме во ситуација македонскиот народ да биде лишен од државотворен легитимитет, а тоа е увод во деструктивни процеси, не сакам ни да мислам на тоа, вели академик  Катица Ќулавкова во интервју за весникот ВЕЧЕР.

Ќулакова: Бугарија сака тотално лишување од историја, историски развиток и континуитет на македонскиот народ!

Во интервју за весникот Вечер, академик Катица Ќулавкова истакна дека целта на нападите од бугарската страна е  тотално...

Катерина Крстиќ / 28 мај, 2020 15:18

Новиот закон треба да расчисти дали Хонгконг е кинеска или американска територија

Дали е Хонгконг е кинеска или американска територија?

Кина  реши дека веќе е доста и ги презема нештата во свои раце за да го истурка законот за национална безбедност скроен...

Македонка Димкин / 24 мај, 2020 11:45

Никогаш во животот не покажа разочарување, насмевката и беше заштитен знак. Многу му се радуваше на внучето, беше посветена мајка и сопруга.

ЗБОГУМ ЗАСЕКОГАШ АНГЕЛУ: Загина возејќи мопед удирајќи во бетонска ограда!

Емилија беше прекрасна личност, жена посветена на семејството, на ќерката и синот, на внучето кое го доби од нејзината ќерка....

Сара Фемина / 23 мај, 2020 15:07

Салата беше полна и нормално дека имаше позитивни реакции. Прво неколку секунди сите молчеа, а потоа се слушна ракоплескање, воодушевување, а имаше и по некоја солза.

Интервју со проф.д-р Сашко Јовев, кој ја водеше првата трансплантација на срце во земјава: Имаше солзи, почекавме неколку минути и ракоплескавме!

Кога сѐ беше завршено требаше да почекаме неколку моменти за да зачука срцето. Реагиравме за да го помогнеме овој процес...

Стојче Бушин / 13:43

Проф. Д-р Николиќ и д-р Димче Славески од Аџибадем Систина дел од тимот што ќе ја изведе првата трансплантација на срце во земјава!

УСПЕХ ЗА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО: Трансплантација на срце заврши успешно – ЧЕСТИТО ДО МАКЕДОНСКИТЕ ДОКТОРИ!

Ноќеска на Клиниката за кардиохирургија во државниот Клинички центар во Скопје се изведе првата трансплантација на срце...

Стојче Бушин / 9:11

Во сабота, на 23 мај, забраната за движење останува иста како и за сите други денови, од 19 часот до 05 часот наутро.

ВЛАДАТА ДОНЕСЕ ОДЛУКА: Македонија повторно во карантин- ОВА Е ОДЛУЧЕНО НА СЕДНИЦАТА!

Следејќи ја моменталната епидемиолошка состојба со Ковид-19, како и препораките на Комисијата за заразни болести, на денешната...

Стојче Бушин / 22 мај, 2020 18:19

„Може да се очекуваат бројни и долги периоди со температури помеѓу 30 и 40 степени Целзиусови“, рече метеорологот Тајлер Ројс од Аку Ведер.

ЕВРОПА ЈА ЧЕКА ПЕКОЛНО ЛЕТО: Се закануваат големи суши и невреме, а температурата ќе се искачи над 40 степени

Метеоролошката служба Аку Ведер објави прогноза за претстојното лето, според која ќе биде многу топло во Европа, така што...

Рејхан Бајрами / 21 мај, 2020 12:44

Ветуваше дека законот за Инвалидни лица, и лицата со посебни потреби ке се смени и сите ке добијат достоинствен живот еднаков на сите граѓани, за ЖАЛ СЕ ОСТАНА НА ВЕТУВАЊА!

Разочаран активист на шарената до Заев: Баш на оваа фотографија ми рече дека ќе има правда, но за жал се направи СПРОТИВНО!

Благојчо Горгиев, разочаран активист на шарената револуција, објави колку тој е разочаран од владеењето на лидерот на СДСМ,...

Стојче Бушин / 7:16