Благодарение на напредната технологија се измислени уредите како што е Wi-fi кои се присутни во секое домаќинство. Но, дали некогаш сте размислувале за последиците и како тоа може да влијае на вашето здравје? Време е да дознаете.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 февруари, 2020 12:09

Wi-Fi: Тивок убиец во домот- еве како да се заштитите

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

WI-FI- то пречи во развојот на нашите деца. Живееме во современо општество во кое Интернетот е составен дел од животот.

Благодарение на напредната технологија се измислени уредите како што е Wi-fi кои се присутни во секое домаќинство. Но, дали некогаш сте размислувале за последиците и како тоа може да влијае на вашето здравје? Време е да дознаете.

Без оглед дали компаниите ги следат највисоките стандарди за безбедност, треба да ги знаетесите опасности од Wi-Fi-то и како тоа може да влијае на вас и вашето семејство. Wi-fi-уредите се поврзани преку електромагнетни бранови кои емитуваат WLAN сигнали на сите комуникациски уреди, како што се лаптопите, мобилните телефони и компјутерите Овој вид на сигнал може да создаде сериозни здравствени проблеми.

Го намалува бројот на сперматозоидите, може да предизвика неплодност, кардиоваскуларен стрес, главоболки и мигрена. Сепак, постојат начини како да ја намалите изложеноста на овие штетни зраци и да ја ограничите опасноста а со тоа да го зачувате вашето здравје.

Според истражувањето на британската здравствена агенција, рутерите за Wi-Fi можат да имаат лоши ефекти врз луѓето, дури и на растенијата. Некои од ефектите што можат да влијаат врз вашето здравје се слабата концентрација, болки во ушите, хроничен замор. Wi-fi- то придонесува и за несоница, негативно влијае врз развојот надецата, ја оштетува когнитивната функција и може да ги оштети растителните клетки.

Исто така, го намалува бројот на сперматозоидите, може да предизвика неплодност, кардиоваскуларен стрес, главоболки и мигрена. Сепак, постојат начини како да ја намалите изложеноста на овие штетни зраци и да ја ограничите опасноста а со тоа да го зачувате вашето здравје.

Исклучете го рутерот во текот на ноќта, и поставете го во аголот на собата. Никогаш не дозволувајте рутерот да биде во кујната или спалната соба. Растенијата чувајте ги подалеку од рутерот.

Најдобро е да користите фиксни мрежи, а доколку поставувате рутер, нека биде подалеку од собата на децата.

Исклучете Wi-Fi –то на вашиот телефон кога сте дома. Ограничете го користењето на Wi-Fi само на еден уред, поставете го вашиот лаптоп на работната површина кога работите и работете на кабелска интернет-врска. Наслов Wi-Fi е тивок убиец во домот- еве како да се заштитите

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...