Идолизацијата е негативен феномен и придонесува – нештата, карактерите и луѓето да ги посматраме и вреднуваме подобри од тоа што се, или полоши од реалното.

Што со државата во која партиските лидери им се идоли на младите?

Идолизацијата е негативен феномен и придонесува – нештата, карактерите и луѓето да ги посматраме и вреднуваме подобри од...

Македонка Димкин / 23 јануари, 2020 16:17

Деновиве слушнавме делови, само делови, од легално снимани разговори преку ПИ полициски мерки на Зоран Заев, градоначалник на неговата приватна Струмица во кои убаво, детално објаснува како примал по 100-200.000 евра поткуп од струмички бизнисмени на рака пошто така било најпрактично, иако можело и на трансакциска или кај баце Вице во менувачница.

Ебаму името, ебаму- очигледно, Северна и Тиранската платформа се добро наплатени

Кога новиот, технички министер за внатрешни Наќе Чулев, го назначи Ристо Ставревски за прв човек на скопската полиција од...

Катерина Крстиќ / 20 јануари, 2020 12:04

Да биде полошо од тоа, елитната институција што требаше да биде spiritius movens на едно такво разбирање на концептот „правда и мир“ (СЈО), се покажа како легло на криминалот и на корупцијата.

ГЕРОСКИ: Срамниот процес на лустрација, спроведен во владеењето на Груевски мора да се поништи

Сѐ додека не сфатиме дека правото е систем на јасно дефинирани и цврсто кодирани правила на посредување во односите меѓу...

Сара Фемина / 14 јануари, 2020 22:18

Зоран Заев не е веќе премиер, и никогаш повеќе нема да биде. Кулата од корупција му се распаѓа. Бидејќи бев дома за празниците имав две средби со некои доскора блиски до Фамилијата кои со душа ми објаснуваа дека не сакале, ама морале да соработуваат и прават работи кои по своја воља не би ги правеле.

ЛАТАС: ДРУЖЕ ЗАЕВ, цела фамилија ве решава со едно пушење џоинт

Кој мисли дека Фамилијата на З.З. ќе пропушти да земе барем 50 од 188 милиони измислена доплата за уште по измислена грешка во...

Сара Фемина / 12 јануари, 2020 20:24

Не се лутам никому, но не им заборавам на ороводците на тој пуч. Особено не на нарачателот. Сакам јасно да им порачам дека на никого од тие што мислеле дека ми “давале” слобода, не му должам ништо. Тие што вложија пари, се офајдија Тие што вложија труд заедно со мене, ене ги работат и имаат високи плати, кои лично јас ги “избоксував”. Тие што ме поддржуваа морално и политички, печалеа и ене ги на власт, среќни и задоволни, си ги товарат камилите.

ГЕРОСКИ ДОБИВА СМРТНИ ЗАКАНИ: Сам си ја земам слободата, џабе ми се закануваат со банкини и опасни свиоци

Никогаш не сум бил толку често и толку бедно клеветен и навредуван како овие три години. А ми го зедоа и моето чедо, мојот весник...

Валерија Петрова / 5 јануари, 2020 18:27

Она што е актуелно деновиве не е оставката на Муртинецот туку повторното акуализирање на синонимот сончоглед, облекување на нов дрес и палење на стариот.

ВАСКО БЕЛЕСКИ: ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПРЕКИНЕ СО ТРАДИЦИИТЕ, ЈАС ТЕБЕ ТИ МЕНЕ, ЛЕПИ ПЛАКАТ ДОБИЈ РАБОТА

Васко Белески на својата фејсбук страна напиша неколку свои видувања за случувањата во Македонија, тој потенцира дека идната...

Валерија Петрова / 11:18

И секогаш, освен во ретките моменти кога бев одлучен плебисцитот да помине без мојот глас, си ги поставував истото прашање – како тоа, го критикуваш СДСМ, а гласаш за таа партија?

ГЕРОСКИ: Од 1990 година гласам за СДСМ, а на наредните избори ќе гласам за ПРОМЕНИ

Од 1990 година, од раѓањето на политичкиот плурализам во Македонија, па наваму, на сите избори на кои гласав – а ретко имам пропуштено...

Сара Фемина / 30 декември, 2019 15:31

За своите законски проекти Заев треба да се бори жестоко, но со силата на аргументите, а не со уцени.

ГЕРОСКИ: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Мицковски нема да подлегне пред уцените на Заев

Обидот да се одложи изборот на техничката влада и да се отстапи од договорот на политичките лидери на 12 април 2020 година да...

Сара Фемина / 26 декември, 2019 21:06

Останати вести од Колумна

Не се лутам никому, но не им заборавам на ороводците на тој пуч. Особено не на нарачателот. Сакам јасно да им порачам дека на никого од тие што мислеле дека ми “давале” слобода, не му должам ништо. Тие што вложија пари, се офајдија Тие што вложија труд заедно со мене, ене ги работат и имаат високи плати, кои лично јас ги “избоксував”. Тие што ме поддржуваа морално и политички, печалеа и ене ги на власт, среќни и задоволни, си ги товарат камилите.

ГЕРОСКИ ДОБИВА СМРТНИ ЗАКАНИ: Сам си ја земам слободата, џабе ми се закануваат со банкини и опасни свиоци

Никогаш не сум бил толку често и толку бедно клеветен и навредуван како овие три години....

Она што е актуелно деновиве не е оставката на Муртинецот туку повторното акуализирање на синонимот сончоглед, облекување на нов дрес и палење на стариот.

ВАСКО БЕЛЕСКИ: ВРЕМЕ Е ДА СЕ ПРЕКИНЕ СО ТРАДИЦИИТЕ, ЈАС ТЕБЕ ТИ МЕНЕ, ЛЕПИ ПЛАКАТ ДОБИЈ РАБОТА

Васко Белески на својата фејсбук страна напиша неколку свои видувања за случувањата...

И секогаш, освен во ретките моменти кога бев одлучен плебисцитот да помине без мојот глас, си ги поставував истото прашање – како тоа, го критикуваш СДСМ, а гласаш за таа партија?

ГЕРОСКИ: Од 1990 година гласам за СДСМ, а на наредните избори ќе гласам за ПРОМЕНИ

Од 1990 година, од раѓањето на политичкиот плурализам во Македонија, па наваму, на сите...

Ете тргнаа маѓоничарските трикови на СДСМ, тргнаа и митинзите, СДСМ и ВМРО од Борис Трајковски покажаа дека се во добра кондиција.

ЛАТАС: Шилегов изјави дека не е пијандура, и дека презира алкохол што е класично предизборно ветување

Изјавата на министерката за одбрана на државава, Шеќеринска, може да ги реши изборите:...

А тој пак сиромашкиот јавно се обраќа на граѓаните против судството кое да ти било последната тврдина на заробената држава под контрола на одреден број судии и обвинители на моќни позиции!

ПАНЧЕВСКИ: ЗАЕВ има “МУТАВА” загрижена фаца – ПРЕМИЕРЕ СВРТИ СЕ, ГАЗОТ ТИ Е ПОЗАДИ

Судијката Лорета Ѓоргиева од Струмица избрана во 2006 година во време на СДС како човек...

Успеа да ги замразиш своите критичари и да ја поттикнеш целата партиска и владина машинерија, вклучувајќи ги тука и медиумите што ги освои (знаеме како), да те бранат со еден недостоен говор на омраза кон твоите критичари, со ширење лажни вести и манипулации, со црна пропаганда и со кампања со која успеа да нѐ потсетиш на „славните“ достигнувања на твојот претходник Никола Груевски. Не верував дека ќе успееш во тоа, но ти ме изненади.

Героски го ИСПЛУКА Заев: Ова се твоите успеси, другар Зоки!

Новинарот Бранко Героски повторно во доцните часови му се обрати на премиетот Зоран...