Новинарскиот натпис започнува со претседателката на Специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, посочено е дека таа важеше за симбол на борбата против корупцијата, а сега самата е заглавена во една голема рекетарска афера.

ГЕРМАНСКИ „ШПИГЕЛ“: “Јанева беше симбол на шарената револуција со која се сруши Груевски од власт”

И германскиот медиум Шпигел се заинтересира за аферата „Рекет“ којa нешто повеќе од еден месец ја бранува јавноста во Македонија,...

Сара Фемина / 20 август, 2019 0:37

Уапсени се вкупно 16 лица,11 во Европа и пет во Азија, а запленети се повеќе од еден тон кокаин и два милиони евра.

Вака падна најголемата криминална банда на БАЛКАНОТ: Запленети 2 милиони евра, тон кокаин и луксузни автомобили!

Европската полициска агенција Европол соопшти дека со меѓународната операција „Фамилија„ е разбиен балканскиот криминални...

Рејхан Бајрами / 25 јули, 2019 23:13

Од собраните податоци се дојде до податок дека најевтино е возењето со такси во Египет и изнесува 0.84 евра на 5 километри.

Каде е најевтинoто, а каде најскапото такси во светот?

Кога човек се наоѓа во странство зависи постојано од локалниот транспорт, а најлесниот начин за да успее да дојде до непознато...

Перо Милчин / 5 јули, 2019 0:16

Во францускиот регион Гард забележани се температури од 45,9 степени, а бил предизвикан и пожар пришто изгореле 550 хектари земјиште и уништени се неколку домови и автомобили.

ТОПЛОТЕН БРАН ВО ЕВРОПА: Поради високите температури, седум лица починаа во Европа!

Овие денови голем топлотен бран ја зафати речиси цела Европа. Поради високите температури најмалку седум лица починаа во...

Перо Милчин / 30 јуни, 2019 19:58

Како што покажуваат бројките, таа предност е доволна Мицотакис да обезбеди мнозинство од 154 пратеници во парламентот со 300 пратенички столчиња.

Партијата на Ципрас на чекор да изгуби на предвремените парламентарни избори во Грција!

Новите анкети во Грција, покажуваат дека опозициската Нова демократија на Киријакос Мицотакис води со 10% пред владејачката...

Перо Милчин / 15 јуни, 2019 12:08

Извор за српските медиуми открива дека високорангираниот англиски известувач бил виден во седиштетот на МУП и бил задолжен за да го прикрие убиецот.

Откриено кој стои зад убиството на Зоран Џинџиќ?

Зоран Џинџиќ е убиен на 12 март 2003 година. Како извршители веднаш беа осомниени припадниците на Земунскиот криминален клан,...

Рејхан Бајрами / 9 јуни, 2019 12:40

Американскиот интернет-портал „Популар електроникс“ истакнува дека истиот воен конфликт го сменил засекогаш начинот на кој војува Америка и истовремено ретко кој тоа го забележува денеска.

Нападот врз Југославија како воена вежба и тест, за уште тогаш планираните војни против Ирак и Авганистан!

На 24 март 1999 година, во непосредното соседство на Македонија, зад нејзината северна граница, започна една од најстрашните...

Перо Милчин / 31 мај, 2019 19:36

Како што пишува руската Правда, „постојат и такви егзотични, но аналитичарите на РАНД корпорацијата, прилично ја издвојува авантурата како почеток на испораката на смртоносното оружје во Украина или протерување на Русите од сите меѓународни организации и форуми, освен од ОН“. Тоа по мислење на американските експерти „не е тешка работа“.

Моќна корпорација во САД советува како да се уништи Русија- експертите признаа една слаба точка

Американската РАНД корпорација го објавила најновиот извештај во кој детално објаснува како ќе се изврши максимален притисок...

Валерија Петрова / 27 мај, 2019 14:29

Останати вести од Анализа

Како што покажуваат бројките, таа предност е доволна Мицотакис да обезбеди мнозинство од 154 пратеници во парламентот со 300 пратенички столчиња.

Партијата на Ципрас на чекор да изгуби на предвремените парламентарни избори во Грција!

Новите анкети во Грција, покажуваат дека опозициската Нова демократија на Киријакос...

Извор за српските медиуми открива дека високорангираниот англиски известувач бил виден во седиштетот на МУП и бил задолжен за да го прикрие убиецот.

Откриено кој стои зад убиството на Зоран Џинџиќ?

Зоран Џинџиќ е убиен на 12 март 2003 година. Како извршители веднаш беа осомниени припадниците...

Американскиот интернет-портал „Популар електроникс“ истакнува дека истиот воен конфликт го сменил засекогаш начинот на кој војува Америка и истовремено ретко кој тоа го забележува денеска.

Нападот врз Југославија како воена вежба и тест, за уште тогаш планираните војни против Ирак и Авганистан!

На 24 март 1999 година, во непосредното соседство на Македонија, зад нејзината северна...

Како што пишува руската Правда, „постојат и такви егзотични, но аналитичарите на РАНД корпорацијата, прилично ја издвојува авантурата како почеток на испораката на смртоносното оружје во Украина или протерување на Русите од сите меѓународни организации и форуми, освен од ОН“. Тоа по мислење на американските експерти „не е тешка работа“.

Моќна корпорација во САД советува како да се уништи Русија- експертите признаа една слаба точка

Американската РАНД корпорација го објавила најновиот извештај во кој детално објаснува...

Албанската мaфиja одамна не делува само на југот на Србија, во Косово, Црна Гора, Грција, Турција, Македонија, туку незијното влијание се раширува и тоа во земјите од Средна Европа, а достигнува до Источниот брег на САД и Канада.

Албанската мафија пали и жари во светот и во Македонија!

Албанските дилери месечно шверцуваат четири до шест тони хероин, чија вредност на...

Семејството одмораше во главниот град на Шри Ланка, кога двајца терористи влегле во нивниот хотел, кој се сметал за безбеден тропски рај со поглед на Индискиот Океан.

Факти за Андерс Холч Повлсен, милијардерот на кој му загинаа 3 деца во масакрот во Шри Ланка !

Парот, заедно со нивната најмлада ќерка Астрид, се збогуваше со своите 3-те деца поради...

Таму можете да видите различни страшни работи, од расфрлени мачки во котларница, до затвореници кои ги губат прстите со шивачки машини во работилниците во кои шетаат глувци.

Добро дојдовте во пеколот – најстрашниот женски затвор во Русија, каде се сечат прсти и глувци шетаат по земјата

Женскиот затвор “IK-14” во Рускиот регион Мордовија, е една од најужасните поправни...

Македонскиот премиер Зоран Заев има месечна плата од 1.300 евра, а претседателот на црногорската Влада, Марковиќ добива месечно примање од 1.130 евра.

Косовскиот премиер Харадинај со највисока плата во регионот

Како што стои во извештајот на Светска банка, Премиерите на Косово и на Албанија, Рамуш...