Цената на американската сурова нафта WTI (West Texas Intermediate) денска е над 86 долари за барел, додека северноморската нафта брент се тргуваше по цена повисока од 88 долари за барел во исто време.

Цените на нафтата највисоки од 2014 година

Цените на нафтата достигнаа највисоки нивоа од октомври 2014 година, како резултат на растечките геополитички тензии, намаленото...

Перо Милчин / 20 јануари, 2022 7:35

Се верува дека вистинскиот број на заразени на глобално ниво е неколку пати поголем!

Над 300 милиони случаи на Ковид-19 во светот

Вкупниот број на регистрирани случаи на Ковид-19 ширум светот надмина 300 милиони, според извештајот на Универзитетот Џон Хопкинс. Високо...

Мирко Бачиќ / 8 јануари, 2022 11:49

Паралелно, претседателот на Федерацијата на вработени во државните болници побара да се променат упатствата на Националната организација за јавно здравје и задолжителниот карантин за заразените да се зголеми од пет на десет дена.

Околу 2.500 здравствени работници во Грција се во карантин поради ковид-19

Со сериозни проблеми и недостиг на персонал се соочуваат болниците во Грција, со оглед на тоа што околу 2.500 здравствени работници...

Мирко Бачиќ / 7 јануари, 2022 11:58

Според Махамуд, СЗО ќе продолжи да го следи вирусот, вклучително и негово можно ширење во другите европски земји.

Претходно медиумите објавија дека експерти од Универзитетската болница во Марсеј откриле нов вид на коронавирус и привремено го нарекле Б.1.640.2. Според првите податоци, на југот на Франција од овој сој се заразени 12 лица.

Повратник од Камерун беше означен како нулта пациент.

СЗО ја следи состојбата со сојот во Франција

Експертот на Светската здравствена организација Абди Махамуд денеска изјави дека СЗО внимателно го следи новиот вид на...

Мирко Бачиќ / 4 јануари, 2022 13:52

Во образложението се наведува дека поради побрзото ширење на сојот омикон на ковид, одлучено е периодот помеѓу првата и бустер дозата да се скрати од пет на три месеци, објави „Политико“.

Бустер-дозата да се прима по три, а не пет месеци по првата, одлучи француската национална здравствена агенција

Третата доза од вакцината против коронавирус треба да се прими три месеци по примањето на првата доза, одлучи француската...

Сара Фемина / 25 декември, 2021 13:40

Вчера премиерката Магдалена Андерсон објави нов пакет препораки и релативно благи мерки кои нема многу да влијаат на секојдневниот живот на граѓаните.

Шведска подготви нови мерки против омикрон: ПЦР тест за влез во државата

Три недели откако воведоа ковид сертификати за јавни собири на повеќе од 100 луѓе и нови препораки на почетокот на декември,...

Перо Милчин / 22 декември, 2021 5:44

Од друга страна, потврдата за прележан ковид-19 ќе се издава само по направен ПЦР тест и не постои опцијата со позитивен рапид тест, а времетраењето се скратува од шест на три месеци.

Потврдата важи 30 дена по позитивниот резултат до 90 дена потоа.

Согласно министерската одлука со новите мерки, „остануваат во сила потврдите издадени од 13 јуни 2021 година до 31 октомври 2021 година, а потврдите по 1 ноември важат 90 дена.

Мерките, освен за Грците, важат и за туристите, нешто што во четвртокот го објасни и портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на редовниот брифинг со новинарите одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина.

– Промените се однесуваат на сите кои се наоѓаат на грчка територија и за двете мерки. Во однос на навршувањето седум месеци за сограѓаните кои се над 60 годишна возраст и немаат примено бустер доза, без разлика дали се грчки граѓани или граѓани на други земји кои во нашата земја се наоѓаат од други причини, важи токму истото, нема да ги имаат привилегиите на вакцинираните. Во однос на потврдата за прележан ковид-19, по 1 февруари, бидејќи им даваме еден неопходен временски период за да се прилагодат и да имаат можност да се вакцинираат, ќе важат токму истите правила и за Грците и за граѓаните на други земји, објасни Иконому.

Во последната министерската одлука со предусловите за патување во Грција објавена во петокот, како што веќе пренесе МИА, нема промени во однос на сертификатот за вакцинација за лицата над 60 години и задолжителната трета доза, односно конкретната мерка, барем засега, се однесува само на внатрешноста на Грција, а не и за влез во земјата.

Од денеска нови мерки во Грција, промени во сертификатите за вакцинација и прележан ковид-19

Забрана за влез во затворени простори за лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата...

Рејхан Бајрами / 13 декември, 2021 10:05

Од понеделник, лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата, според Иконому, „нема да ги имаат привилегиите што ги имаат вакцинираните” и за нив ќе важат „истите рестрикции како и за невакцинираните”.

Промените во Грција околу сертификатите за вакцинација и прележан Ковид-19 се однесуваат и на туристите

Забрана за влез во затворени простори за лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата,...

Рејхан Бајрами / 10 декември, 2021 6:21

Останати вести од Анализа

Во образложението се наведува дека поради побрзото ширење на сојот омикон на ковид, одлучено е периодот помеѓу првата и бустер дозата да се скрати од пет на три месеци, објави „Политико“.

Бустер-дозата да се прима по три, а не пет месеци по првата, одлучи француската национална здравствена агенција

Третата доза од вакцината против коронавирус треба да се прими три месеци по примањето...

Вчера премиерката Магдалена Андерсон објави нов пакет препораки и релативно благи мерки кои нема многу да влијаат на секојдневниот живот на граѓаните.

Шведска подготви нови мерки против омикрон: ПЦР тест за влез во државата

Три недели откако воведоа ковид сертификати за јавни собири на повеќе од 100 луѓе и нови препораки...

Од друга страна, потврдата за прележан ковид-19 ќе се издава само по направен ПЦР тест и не постои опцијата со позитивен рапид тест, а времетраењето се скратува од шест на три месеци.

Потврдата важи 30 дена по позитивниот резултат до 90 дена потоа.

Согласно министерската одлука со новите мерки, „остануваат во сила потврдите издадени од 13 јуни 2021 година до 31 октомври 2021 година, а потврдите по 1 ноември важат 90 дена.

Мерките, освен за Грците, важат и за туристите, нешто што во четвртокот го објасни и портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому на редовниот брифинг со новинарите одговарајќи на прашањето на дописничката на МИА од Атина.

– Промените се однесуваат на сите кои се наоѓаат на грчка територија и за двете мерки. Во однос на навршувањето седум месеци за сограѓаните кои се над 60 годишна возраст и немаат примено бустер доза, без разлика дали се грчки граѓани или граѓани на други земји кои во нашата земја се наоѓаат од други причини, важи токму истото, нема да ги имаат привилегиите на вакцинираните. Во однос на потврдата за прележан ковид-19, по 1 февруари, бидејќи им даваме еден неопходен временски период за да се прилагодат и да имаат можност да се вакцинираат, ќе важат токму истите правила и за Грците и за граѓаните на други земји, објасни Иконому.

Во последната министерската одлука со предусловите за патување во Грција објавена во петокот, како што веќе пренесе МИА, нема промени во однос на сертификатот за вакцинација за лицата над 60 години и задолжителната трета доза, односно конкретната мерка, барем засега, се однесува само на внатрешноста на Грција, а не и за влез во земјата.

Од денеска нови мерки во Грција, промени во сертификатите за вакцинација и прележан ковид-19

Забрана за влез во затворени простори за лицата над 60 години кои не примиле трета доза,...

Од понеделник, лицата над 60 години кои не примиле трета доза, а поминале седум месеци од вакцинацијата, според Иконому, „нема да ги имаат привилегиите што ги имаат вакцинираните” и за нив ќе важат „истите рестрикции како и за невакцинираните”.

Промените во Грција околу сертификатите за вакцинација и прележан Ковид-19 се однесуваат и на туристите

Забрана за влез во затворени простори за лицата над 60 години кои не примиле трета доза,...

Ги повикуваме сите земји да го зголемат надзорот, тестирањето и секвенционирањето. Секое самодокажување сега чини животи, рече тој на прес-конференција во Женева.

СЗО бара да се забрза вакцинацијата поради Омикрон

Државите треба да ги преиспитаат своите одговори на Ковид-19 и да ги забрзаат програмите...

Италијанските научници претставија слика на која се прикажани мутации во новата варијанта на вирусот Омикрон. Се верува дека потекнува од Јужна Африка, варијантата веќе предизвика аларм во неколку земји во светот. Илустрацијата на новиот вид, претставена во саботата од италијанската болница Бамбино Гесу, го претставува Омикрон во споредба со варијантата Делта, еден од најзаразните соеви на корона.

Варијантата Омикрон има значително повеќе мутации од Делта, особено во областите кои директно комуницираат со човечките клетки. Фокусите на мутациите се означени со црвено на сликата откриена од научниците.

„Ова е „фотографија“ во многу широка смисла, тоа е модел направен во лабораторија“, изјави претставник на болницата, цитиран од РИА Новости. Промените сугерираат дека вирусот можеби добро се адаптирал на луѓето, забележаа научниците. Сепак, прерано е да се каже дали овие мутации заедно го прават Омикрон поопасен во споредба со претходните варијанти на корона. Новиот вид, кој Светската здравствена организација официјално го означи како „варијанта на загриженост“ во петокот, првпат беше откриен во Боцвана претходно овој месец. Се верува дека сојот веќе стана доминантен во еден од јужноафриканските региони, борејќи се со други варијанти на круната.

Новата варијанта веќе се прошири надвор од африканскиот континент, при што Хонг Конг, Израел, Белгија, Германија и Обединетото Кралство ги потврдија своите први случаи, додека другите земји истражуваат сомнителни инфекции. Појавата на Омикрон веќе предизвика нови ограничувања, при што сите 27 земји-членки на ЕУ го прекинаа воздушниот сообраќај од седум јужноафрикански земји. Земјите надвор од блокот, вклучувајќи ги САД и Обединетото Кралство, воведуваат слични граници, додека Израел продолжи со најстрогите ограничувања во светот досега, практично забранувајќи им на сите странски државјани да влезат во земјата.

СТРАШНО: КОЛКУ Е ПООПАСЕН ОМИКРОН ОД ДЕЛТА – Италијанските научници покажаа табела за бројот и ефектите на мутациите!

Италијанските научници претставија слика на која се прикажани мутации во новата варијанта...

Израел соопшти дека ќе им забрани на сите странци да влегуваат во земјата и ќе ја воведе антитерористичката технологија за следење телефони за да спречи ширење на оваа варијанта.

Еве каде во Европа досега е регистриран Омикрон сојот на коронавирусот

Велика Британија, Германија и Италија вчера соопштија за случаи со новата Омикрон...