Зошто никој не зборува за германскиот предлог во времето на владата на Меркел, од нивното претседателство, каде исчезна тој?

Имам информации дека владата на Ковачевски го прифатила предлогот од Париз

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вчерашното гостување во емисијата „Анализа“ на телевизија 24, коментирајќи...

Перо Милчин / 21 јуни, 2022 5:51

„Јас не се занимавам со економијата на семејството, колку пари кружеле… Добро е, дојдете еден ден кај мене дома, зборувајте со мојата сопруга“, рече Ахмети.

Ахмети не знае колку чини маслото за јадење: Зборувајте со сопругата, не се занимавам со економијата на семејството

Лидерот на ДУИ Али Ахмети во гостувањето во емисијата „Клик плус“ на ТВ21кажа дека самиот барал и од Специјалното јавно обвинителство...

Едмонд Бекири / 7 јуни, 2022 5:40

Вели дека е подготвен во секој момент да седне на маса и да разговара за сите теми со Ковачевски, но на тие средби ќе мора да се разговара и за предвремени ибори.

Мицкоски: Немам намера никого да уценувам, подготвен сум во секој момент да седнам на маса

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека блокадата на Собранието не е начин да се уцени владата во распишување...

Мате Парлоф / 12 мај, 2022 7:04

„Во неколку наврати имам кажано, таа партија сè уште се води и се управува од Мала Речица. Сè додека е така мислам дека одиме во погрешна насока. Но, можам да му

Димитриевски: Ние Македонците УЧК ја чувствуваме како окупациона сила

Актуелниот градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски во гостувањето во Темата на денот на Сител ТВ вчеракажа дека...

Перо Милчин / 3 мај, 2022 6:05

Премиерот Ковачевски објаснува дека Владата подготвено и веднаш реагирала за справување со ценовните шокови со над 600 милиони евра мерки за помош на граѓаните и ранливите категории.

Ковачевски за „То вима“: Го ублаживме ценовниот шок и реализираме проекти за енергетска независност

За војната во Украина и последиците што ги носи, премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за „То вима“, вели дека силно...

Мате Парлоф / 17 април, 2022 18:22

Интервју со Фросина Ременски

(АРХИВА)Интервју со Ременски: Ги знам сите актери на валканата конструкција против мене!

Фросина Ременски, доскорашната пратеничка од редовите на СДСМ и универзитетска професорка од безбедносната сфера, се фати...

Сара Фемина / 8 април, 2022 6:26

- Во државата никој не смее да добие помала плата од тоа. Не за џабе и законодавецот и предлагачот се договориле да се усогласи покачувањето.

МАКРАДУЛИ ЗА ТВ 24: НЕДОЗВОЛИВО Е 32 ГОДИНИ ДА НЕ СЕ ЗГОЛЕМЕНИ ПЛАТИТЕ

Јани Макрадули директор на Македонска пошта во емисијата 24 анализа рече дека во АД пошта нема да има мартовска плата под...

Перо Милчин / 7 април, 2022 6:05

Борбата против криминалот и корупцијата даде резултати со подобрување на нашата позиција во извештаите на Транспаренси интернешнл, сега станавме земја во која има демократски услови, додека во минатото имаше недостато

Ковачевски: Во Македонија има стабилна економија

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски во интервју за европската телевизиска мрежа „Еуроњуз“...

Мате Парлоф / 3 април, 2022 17:58

Останати вести од Интервју

Премиерот Ковачевски објаснува дека Владата подготвено и веднаш реагирала за справување со ценовните шокови со над 600 милиони евра мерки за помош на граѓаните и ранливите категории.

Ковачевски за „То вима“: Го ублаживме ценовниот шок и реализираме проекти за енергетска независност

За војната во Украина и последиците што ги носи, премиерот Димитар Ковачевски во...

- Во државата никој не смее да добие помала плата од тоа. Не за џабе и законодавецот и предлагачот се договориле да се усогласи покачувањето.

МАКРАДУЛИ ЗА ТВ 24: НЕДОЗВОЛИВО Е 32 ГОДИНИ ДА НЕ СЕ ЗГОЛЕМЕНИ ПЛАТИТЕ

Јани Макрадули директор на Македонска пошта во емисијата 24 анализа рече дека во АД...

Борбата против криминалот и корупцијата даде резултати со подобрување на нашата позиција во извештаите на Транспаренси интернешнл, сега станавме земја во која има демократски услови, додека во минатото имаше недостато

Ковачевски: Во Македонија има стабилна економија

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар Ковачевски во интервју за...

Моите чеда, сите поседуваат талент за глума.. но ги советував да не тргнуваат по тој пат, неизвесност, зашто многу е тешко да бидеш артист а да не добиеш слава.

Интервју со Лазар Бараков за Магазин: Додека родителите мислеа дека студирам медицина, јас го снимив првиот филм!

Македонскиот актер и омилениот лик од народните приказни Лазар Бараков, во интервју...

Во вчершното гостување на ТВ Сител, Мицкоски повтори дека ВМРО-ДПМНЕ е отворена за разговор со власта околу сите клучни прашања.

Мицкоски: Дома да се обезбеди консензус за надвор да имаме посилни позиции

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски смета дека за да има посилни позиции...

„Не можам со сила да ги натерам пратениците да изберат уставни судии“ – рече во 24 Анализа претседателот на Собранието Талат Џафери.

ЏАФЕРИ: НЕ МОЖАМ ДА ГИ ТЕПАМ СО СТАП ДА СЕ ДОГОВОРАТ

Уставниот суд чека пратениците да се договорат за мнозинство во собраниската Комисија...

Што значи отворена покана до опозицијата? Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека досега не добиле сериозна понуда за вклучување во преговорите со Бугарија, а тој е подготвен да разговара за секое прашање, но само ако постои заедничка согласност за зачувување на македонските идентитетски линии.
Nord-Mazedonien Skopje | Gedenken amGgrab von Goce Delcev
Венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев положени при одбележувањето на 150-годишнината од неговото раѓање
„Досега немало сериозна понуда од власта за вклучување на опозицијата во преговорите со Бугарија. Ниту пак Владата најде за потребно да информира за содржината на разговорите. Дополнително главните информации се добиваат од медиумите што говори за две работи, или несериозно се пристапува кон вака еден сериозен процес, или владата крие нешто од јавноста што е штетно за државата. Содржината на разговорите и одговорите на прашалникот ‘пет плус еден’ од неразбирливи причини е тајна, а нашите информации говорат дека со него сериозно се нарушува идентитетската линија која мора да се сочува. Дополнително, Владата како да се плаши од Делчев и на тој неразбирлив начин сака да се додвори на источниот сосед, на сопствена штета. Јас сум подготвен да разговарам за секое прашање, но само доколку сите заеднички се согласиме дека мора да ги зачуваме нашите идентитетски линии и стратешки интереси“, изјави Мицкоски за ДВ.
Декларацијата прочитана како провокација
Името на македонскиот револуционер, чија порака беше дека светот го разбира како поле за културен натпревар меѓу народите, сега се најде во поле за внатрешни поделби во земјата. Дел од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ вчера дојдоа на седница на Комисијата за надворешна политика во маици со ликот на Гоце Делчев и побараа да се разгледува предложената декларација за Делчев.
„За жал, присутните колеги од СДСМ/ДУИ побегнаа, за седницата да нема кворум и да не може да се гласа. Ќе ги почекаме, има време до Илинден“, напиша на Фејсбук претседателот на Комисијата, Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.
„Македонскиот национален херој Гоце Делчев не заслужил да го сведеме на политичка декларација! Подметнувањата на ВМРО-ДПМНЕ очигледно имаат цели да отворат поделби меѓу македонскиот народ“, реагираа од СДСМ.
Од Владата порачаа дека е важно сите политички и општествени чинители да се воздржат од дневно-политичко поентирање и профитирање врз ликот и делото на великанот.
„Не смее да се злоупотребува големиот Делчев за создавање конфликти и нетрпеливости, било да е тоа дома или пак надвор од нашите граници", посочија од Владата.
Nord-Mazedonien l Feierlichkeiten in Skopje, Goce Delcev
Од одбележувањето на 150-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев
Но, темата ја премина границата, барем онаа со источниот сосед, па бугарски медиуми брзо известија за „провокација во македонскиот парламент, со тензии и размена на реплики на висок тон, во врска со декларација за револуционерот ".
„Провокацијата доаѓа неколку дена по прославата на 150-годишнината од големиот револуционер што се одржа во Бугарија и Северна Македонија, која не помина без вандализам - беа искинати тробојните ленти од венците кои ги положи бугарската делегација во Скопје“, пишуваат медиумите во Бугарија.
Драги Ѓоргиев, копретседател во заедничката Комисија за историски и образовни прашања, пред три дена за ДВ изјави дека политичките декаларации им ги врзуваат рацете на историчарите.
„Политичките декларации за кој било историски настан или личност не значат ништо друго освен зголемена интервенција на политиката во историјата и наметнување на политички толкувања и вреднувања на сметка на критичката историографска анализа. Декларацијата усвоена во бугарското Собрание во октомври 2019 година, на пример, изразува силна политичка позиција во однос на минатото поврзано со Македонија и го става Собранието во улога на одредувач на ‘историската вистина’, што имаше негативно влијание врз работата на македонско-бугарската историска комисија. Таквите декларации, несомнено, отвораат пат за злоупотреба на историјата во политички и идеолошки цели и ја ограничуваат слободата на историчарите. Се разбира, носењето на овој вид декларации секогаш предизвикува одговор на страната која е засегната и ја принудува да одговори на ист или сличен начин, при што секогаш се рефлектираат исто толку тврди ставови и позиции. Низ оваа призма и во тој контекст треба да се гледа и декларацијата усвоена во македонското собрание минатата година“, рече Ѓоргиев.

Мицкоски за ДВ: Владата како да се плаши од Делчев

Дали вклучување на претставници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ во работните групи за преговори...